Russia Monitor Monthly 03/2018

Zawartość
Wojna o strategiczny port naftowy Rosji

Wojna o strategiczny port naftowy Rosji

Aresztowanie braci Magomiedowów może być zemstą szefa Rosnieftu, który ma ku temu podwójny motyw. Po pierwsze, ekonomiczny. Igor Sieczin wojował z właścicielami Grupy Summa o wysokość opłat za przeładunek ropy naftowej w porcie w Noworosyjsku. Drugi motyw ma charakter polityczny.

Rosyjscy dyplomaci out! A co z Nord Stream 2?

Rosyjscy dyplomaci out! A co z Nord Stream 2?

Bezprecedensowa w historii Zachodu akcja wyrzucenia rosyjskich oficerów wywiadu działających pod przykryciem dyplomatycznym to reakcja na otrucie Siergieja Skripala. Jak widać, dowody przedstawione przez Londyn są na tyle mocne, że nawet Niemcy zdecydowały się przyłączyć do takich kroków odwetowych.

Rosja wzmacnia śródziemnomorską eskadrę

Rosja wzmacnia śródziemnomorską eskadrę

Eskadrę rosyjskiej floty we wschodniej części Morza Śródziemnego wzmocniły w marcu dwie kolejne fregaty, w tym jedna uzbrojona w pociski Kalibr. Moskwa twierdzi, że to tylko reakcja na amerykańskie groźby zaatakowania Damaszku.

Nasilenie współpracy energetycznej. Rosjanie wchodzą w irańską ropę

Nasilenie współpracy energetycznej. Rosjanie wchodzą w irańską ropę

Irański państwowy koncern National Iranian Oil Company podpisał z rosyjską spółką państwową Zarubieżnieft’ kontrakt na zwiększenie produkcji na dwóch polach naftowych w zachodniej części Iranu. To druga umowa zawarta przez Iran z zagranicznym koncernem naftowym według nowych reguł ustalonych po zawarciu porozumienia ws. programu atomowego i zniesieniu ograniczeń na współpracę naftową z Iranem.

Chłopcy do bicia

Chłopcy do bicia

Zgodnie z rosyjską konstytucją po wyborach prezydenckich powołuje się nowy rząd. Wszystko wskazuje na to, że będzie bardzo podobny do dotychczas działającego. Stanowisko powinien zachować premier Dmitrij Miedwiediew. Jednak polityczna pozycja rządu w nowej kadencji prezydenckiej Władimira Putina będzie słabsza – i to z kilku powodów.

Łukoil nęci inwestorów

Łukoil nęci inwestorów

Bardzo dobre wyniki finansowe w 2017 roku, kolejne inwestycje zagraniczne i wizja rozwoju oraz wysokich dywidend – tym chwali się Łukoil, zachęcając inwestorów zagranicznych. Do rangi symbolu urasta wyprzedzenie przez ten prywatny koncern Gazpromu pod względem kapitalizacji.

Nord Stream 2 przybywa przeciwników

Nord Stream 2 przybywa przeciwników

Kiedy premier Theresa May mówiła o możliwych sankcjach wobec Rosji za otrucie Siergieja Skripala, padły słowa o zmniejszeniu zależności Wielkiej Brytanii od dostaw rosyjskiego gazu. Nie mniej istotne jest zdecydowany sprzeciw rządu w Londynie wobec projektu Nord Stream 2 – o co apeluje grupa brytyjskich posłów.

Car Władimir i złowieszcza perspektywa

Car Władimir i złowieszcza perspektywa

Na długo przed wyborami prezydenckimi w Rosji Kreml zakładał, że udane wybory to będą takie wybory, w których Putin zdobędzie 70 proc. głosów przy frekwencji 70 proc. I ten plan de facto zrealizowano. Co prawda w przypadku frekwencji niewiele zabrakło do pożądanego poziomu, ale nadrobiła to druga wartość: ponad 75 proc. dla Putina.

„Rosyjskie FBI” i zwrot w sprawie Bastrykina

„Rosyjskie FBI” i zwrot w sprawie Bastrykina

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogą potwierdzić się spekulacje na temat zmian w strukturach śledczych w Rosji. Wszystko wskazuje na to, że powstanie jeden nowy organ państwowy, w którym połączone zostaną struktury i pełnomocnictwa śledcze Komitetu Śledczego (SKR), MSW i FSB. Bardziej zaskakuje to, że na czele „rosyjskiego FBI” może stanąć Aleksandr Bastrykin, dotychczasowy szef Komitetu Śledczego.

Podatki dla nafciarzy. Resort finansów atakuje

Podatki dla nafciarzy. Resort finansów atakuje

Niedługo po zakończonym fiaskiem spotkaniu przedstawicieli koncernów naftowych i rząd, ministerstwo finansów ponownie wzywa do reformy podatkowej w sektorze naftowym Rosji. Siłę przekazu ma wzmocnić gigantyczna strata, jaką – zdaniem resortu – poniósł budżet państwa w wyniku opóźnienia wprowadzenia zmian.

Sieczin znów chce „prezentu”

Sieczin znów chce „prezentu”

Wzrost obciążeń fiskalnych, spadek światowych cen ropy oraz skutki sankcji zachodnich wpływają negatywnie na rosyjski naftowy sektor. Sytuacja stała się tak poważna, że rozpoczęto dyskusje nad zmianami, które pobudzą produkcję i przerób ropy w Rosji.

„Kupię paszport”. Uciekają z Rosji

„Kupię paszport”. Uciekają z Rosji

Informacja o tym, że miliarder Oleg Deripaska otrzymał obywatelstwo cypryjskie przypomniała o nasilającym się procederze kupowania przez beneficjentów rosyjskiego reżimu paszportów krajów UE. Dotyczy to nie tylko Cypru, ale też na przykład Malty.

Tymczasowy spadek poparcia dla Putina

Tymczasowy spadek poparcia dla Putina

Spadek notowań Władimira Putina w największych miastach – gdzie mieszka co czwarty rosyjski wyborca – związany był z oficjalnym początkiem kampanii i pojawieniem się kontrkandydatów, jak też serią złych dla Kremla informacji, m.in. z Syrii.

„Republiki ludowe”. Koniec eksperymentu?

„Republiki ludowe”. Koniec eksperymentu?

>Wszyscy w Moskwie zdają sobie sprawę, że utrzymywanie w obecnym kształcie rosyjskiej okupacji część Donbasu nie przynosi politycznych korzyści, jest za to kosztowne finansowo. Należy więc oczekiwać, że po wyborach prezydenckich w Rosji, w ramach fali zmian personalnych, instytucjonalnych i politycznych, głęboko zmieniony zostanie status tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

Wojna Gapromu jest testem dla Niemiec

Wojna Gapromu jest testem dla Niemiec

Gazprom do lat realizuje strategię ominięcia Ukrainy w eksporcie gazu do Europy. Służy temu gazociąg Nord Stream, zaś realizacja projektów Nord Stream 2 i Turkish Stream mają pozwolić Rosjanom niemal zupełnie zrezygnować z tranzytu przez Ukrainę.

Konflikt w Syrii. Zagadka katastrofy An-26

Konflikt w Syrii. Zagadka katastrofy An-26

To kolejna zła wiadomość dla Kremla, która nadeszła z Syrii. Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej rosyjskich ofiar na wojnie, którą Władimir Putin oficjalnie w grudniu ub.r. ogłosił za zakończoną zwycięstwem.

Gazprom zagrożony przez krajowych konkurentów

Gazprom zagrożony przez krajowych konkurentów

Porażka Gazpromu w międzynarodowym arbitrażu z ukraińskim Naftohazem oraz problemy z pozyskaniem finansowania takich projektów, jak Nord Stream 2 i Turkish Stream mogą osłabić pozycję koncernu także wobec krajowych konkurentów. To przede wszystkim prywatny Novatek i państwowa Rosnieft.

Putin wśród swoich

Putin wśród swoich

Na finiszu kampanii przed wyborami prezydenckimi 18 marca Władimir Putin zaostrza retorykę, przyjmując pozę naczelnego wodza kraju zagrożonego przez wrogów zewnętrznych i wewnętrznych. Po orędziu do Zgromadzenia Federalnego, poświęconym w dużym stopniu zagrożeniom zewnętrznym, Putin pojawił się na poszerzonym kolegium FSB.

Top