RUSSIA MONITOR

Date: 5 listopada 2018

Rumunia zamierza kupić od USA więcej zestawów rakietowych Patriot

Informację tę potwierdził minister obrony Mihai Fifor. Powiedział on, że Rumunia przekazała już rządowi Stanów Zjednoczonych fundusze na zakup trzech dodatkowych systemów pocisków kierowanych Patriot. To kontynuacja zakupów z zeszłego roku. W lipcu 2017 amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na przekazanie Rumunii siedmiu zestawów za kwotę 3,9 mld dolarów

ŹRÓDŁO: MAPN.RO

Nie podano wartości zawartej właśnie transakcji. Wiadomo jedynie, że chodzi o fabrycznie nowe zestawy, wyposażone w identyczne oprzyrządowanie jak te, których używa obecnie armia amerykańska. „Rumunia kupuje najnowocześniejszy, skuteczny i najbardziej zaawansowany technicznie system antyrakietowy w świecie” – powiedział Mike Ellison, przedstawiciel wytwarzającego pociski Patriot koncernu Raytheon, cytowany przez portal www.tvp.info.

Ogłoszony właśnie zakup to kontynuacja rozwoju rumuńskiego potencjału obronnego. W lipcu ubiegłego roku amerykański departament stanu wyraził zgodę na sprzedaż siedmiu zestawów lotniczych i przeciwrakietowych typu Patriot. W ich skład wchodziły radary, stacje kontroli, agregaty, a przede wszystkim 28 wyrzutni wielofunkcyjnych typu M903 i ponad dwieście pocisków (w tym rakiet stworzonych do zwalczania pocisków balistycznych).
Obecny zakup świadczy o tym, że Rumunia mocno zmieniła swoje pierwotne plany. Na początku mówiono bowiem jedynie o zakupie czterech zestawów Patriot. Decyzja o łącznym pozyskaniu dziesięciu zestawów stawia Rumunię w roli poważnego partnera w ramach NATO. Przypomnijmy, że już teraz w związku z ustaleniami dotyczącymi wzmocnienia wschodniej flanki NATO w Rumunii stacjonuje Wielonarodowa Brygada Południowy-Wschód, w skład której wchodzi między innymi Polski Kontyngent Wojskowy. Od 2015 roku w Rumunii funkcjonuje też ważny element amerykańskiego systemu antyrakietowego Aegis Ashore – chodzi o radar SPY-1D(V) znajdujący się w pobliżu miejscowości Deveselu.

Zakup wyrzutni Patriot to kolejny element modernizacji rumuńskiej armii. W lipcu minister Mihai Fifor zapowiedział między innymi chęć zakupu kolejnych myśliwców wielozadaniowych F-16. Do tej pory rumuńskiego nieba strzegło dwanaście maszyn tego typu. Docelowo ma ich być 36. Tak jak poprzednie, kolejne zamówienie będzie zrealizowane przez Portugalię, która zaproponowała sprzedaż używanych myśliwców F-16 zmodernizowanych do typu A/B. Choć nie są one najnowocześniejsze, to ich zakup oznaczał znaczny skok jakościowy dla rumuńskiego lotnictwa, którego trzon stanowiły do tej pory samoloty typu MiG-21 zmodernizowane jeszcze w latach dziewięćdziesiątych.
Do tej pory odnieść można było jednak wrażenie, że to marynarka wojenna będzie głównym beneficjentem zakrojonej na szeroką skalę akcji modernizacyjnej. Na początku bieżącego roku zapowiedziano bowiem zakup nowych okrętów i modernizację tych, które są już w użyciu. Ministerstwo obrony narodowej chce między innymi pozyskać do końca 2020 roku trzy nowe okręty podwodne. Do marynarki wojennej mają też trafić trzy fregaty rakietowe, a kolejne dwie mają zostać zmodernizowane.

All texts published by the Warsaw Institute Foundation may be disseminated on the condition that their origin is credited. Images may not be used without permission.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Related posts
Top