Data: 4 marca 2021 Autor: Łukasz Kobierski

Rozmowa prezydenta Polski z Xi Jinpingiem

W poniedziałek 1 marca 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Głównym tematem rozmów były kwestie gospodarcze oraz działania w walce z pandemią koronawirusa.

ŹRÓDŁO: JAKUB SZYMCZUK / KPRP

Ze swojej strony prezydent Polski pogratulował chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1). Podkreślił, że jego osobisty udział w spotkaniu był potwierdzeniem woli utrzymana intensywnych relacji z Chińską Republiką Ludową (ChRL), oraz że ważne wydarzenia w regionie Europy Środkowej nie mogą się odbywać bez aktywnego udziału Polski.

Liderzy rozmawiali o istotnym znaczeniu polskiej infrastruktury transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem kolei, dla współpracy gospodarczej Polska-Chiny. Przywódcy rozmawiali także o kwestii kompleksowego porozumienia inwestycyjnego (CAI) oraz większej współpracy biznesowej i kontaktów dyplomatycznych. Przewodniczący Xi Jinping zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.

Co istotne, pojawił się wątek chińskiej szczepionki. Na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego Prezydent RP poruszył temat możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Państwie Środka. Będzie to przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym. Według notatki MSZ Chin, Pekin jest „skłonny zapewnić Polsce szczepionki w miarę swoich możliwości zgodnie z zapotrzebowaniem kraju”.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

W informacjach ze strony MSZ Chin zwrócono uwagę na istotność Polski w Europie Środkowo-Wschodniej i UE. Podkreślono rekordowy poziom liczby oraz ładowności transportów drogą kolejową, co ma odzwierciedlać dużą współzależność łańcuchów dostaw między Chinami a Polską oraz między Chinami a UE. Chiny zapewniły o dążeniu do zwiększenia importu wysokiej jakości produktów rolno-spożywczych z Polski.

Jak widać, dla obu liderów i państw najważniejsze są aspekty gospodarcze, wśród nich wymiana handlowa z sektorze rolniczym, transport towarów drogą kolejową oraz otwarcie się na współpracę biznesową. Polski eksport do Chin w pierwszych 11 miesiącach 2020 roku według danych GUS wyniósł 3,06 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o niemal 418 milionów dolarów (15,8%), a wartość importu z Chin do Polski do listopada 2020 roku wzrosła o 10,8% do kwoty 33,62 miliarda dolarów.

Widać ocieplanie relacji na linii Warszawa-Pekin. Podczas szczytu 17+1 Polskę reprezentował prezydent, więc osoba z najwyższego szczebla, choć według doniesień dziennika Rzeczpospolita polskie ministerstwo spraw zagranicznych odradzało prezydentowi udziału w tym wydarzeniu. Zmiana podchodzenia do Chin w środowisku prezydenta może być związana z pokazaniem nowej administracji USA, że Polska ma też inne pola do współpracy oprócz szeroko rozumianego Zachodu.

W kwestii szczepionek z Chin, gdyby Polska zdecydowała się na ich zakup, byłaby drugim po Węgrzech państwem Unii Europejskiej, które przyjęłoby takie rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę obecny stan szczepień w Polsce (8,82%populacji) prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Zakup oraz szczepienie się chińskim szczepionkami może być dodatkowo problematyczne, ponieważ nie mają one atestu Europejskiej Agencji Leków (EMA) i mogłoby spotkać się to z krytyką Polski na arenie UE.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top