Data: 16 stycznia 2023

Nowy rok pod znakiem napięć w regionie Indo-Pacyfiku

Do eskalacji napięć w Cieśninie Tajwańskiej doszło wkrótce po wizycie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezenantów Nancy Pelosi w Tajpej w sierpniu ubiegłego roku. Wobec tego, w opublikowanej w październiku Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Biały Dom jednoznacznie uznał Pekin za bezpośrednie i trwałe zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Napięcia na linii Waszyngton-Pekin eskalowały również tuż po listopadowym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

ŹRÓDŁO: Wikimedia Commons https://commons.wikimedia.org/

Tajwan to obecnie jeden z najbardziej zapalnych punktów na świecie. Chociaż polityka USA wobec Chin od 1949 r. skupiała się zarówno na Pekinie, jak i Taipei jako dwóch niezależnych od siebie ośrodkach władzy, Waszyngton jest de facto ważnym sojusznikiem władz w Tajpej. Stany Zjednoczone między innymi zatwierdziły sprzedaż broni i sprzętu wojskowego Tajwanowi.
 
Przedstawiciele administracji i Kongresu USA wyrażają jednak obawy, że pomoc wojskowa udzielana przez Stany Zjednoczone Ukrainie prowadzi do opóźnienia dostaw broni na Tajwan. Opóźnienia mają dotyczyć dostaw wartego niemal 19 mld dolarów uzbrojenia, które ma trafić na Tajwan, by umożliwić siłom zbrojnym na wyspie odeprzeć ewentualną inwazję Chin. Niemniej, Waszyngton konsekwentnie dostarcza Tajwanowi sprzęt wojskowy na wypadek chińskiej agresji zbrojnej, gdyż, jak twierdzi, w przeciwieństwie do Ukrainy, przekazanie broni tajwańskiemu wojsku tuż po inwazji byłoby niemożliwe. Równie burzliwa dyskusja miała miejsce w grudniu w odpowiedzi na obecność amerykańskiego niszczyciela, który przepłynął przez obszar Morza Południowochińskiego w ramach operacji FONOP pozwalającej na swobodną żeglugę na danym akwenie. 5 stycznia br. amerykański okręt wojenny przepłynął w czwartek przez Cieśninę Tajwańską, co amerykańskie wojsko nazywa rutynową aktywnością, ale co wzbudził sprzeciw Chin. Waszyngton wielokrotnie dawał do zrozumienia, że bezpieczeństwo geopolityczne Tajwanu jest absolutnym priorytetem. Kwestia ta pozostaje również kluczowa również dla władz w Pekinie.
 
Chiny wdrożyły niedawno nową koncepcję wojskową, która kładzie nacisk na połączeniu takich komponentów jak dowództwo, kontrola oraz łączność, opierając się przy tym na taktycznej obserwacji, rozpoznaniu oraz działaniach wywiadowczych, by zdemaskować słabe strony przeciwnika. Strategia ma także na celu zakłócenie pracy, a nawet zniszczenie wrogich systemów łączności. Nic dziwnego więc, że Waszyngton postrzega Chiny jako najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, tuż przed Rosją. Waszyngton spodziewa się, że może to spowodować konflikt w regionie Indo-Pacyfiku. głównie dlatego, że chińska strategia przypomina realizowaną przez Pentagon koncepcję znaną jako Joint All-Domain Command and Control (JADC2).
 
Tuż po spotkaniu Xi i Bidena na Bali spodziewano się poprawy stosunków między USA i Chinami. To jednak nadmierny optymizm, gdyż żadna ze stron nie była gotowa, by pójść na kompromis. Wątpliwe, żeby miało się to zmienić w nowym roku. Oba kraje rywalizują ze sobą, podsycając wzajemne oskarżenia. Szef chińskiego MSZ Wang Yi zażądał w piątek 23 grudnia 2022 r. w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, aby jego kraj przestał tłumić rozwój Chin.
 
Co więcej, nowym spikerem Izby Reprezentantów został republikanin Kevin McCarthy, który prawdopodobnie odwiedzi Tajwan jeszcze w tym roku. W regionie może dochodzić do dalszej eskalacji napięć, co może przerodzić się w bezpośrednią konfrontację pomiędzy wspomnianymi krajami.
 

Katja-Elisabeth Herrmann Katja-Elisabeth odbywa staż jako pracownik naukowy w Warsaw Institute. Posiada wykształcenie w dziedzinie spraw transatlantyckich nabyte w College of Europe (Warszawa, Polska) oraz Fletcher School of Law and Diplomacy na Tufts University. Ponadto Katja-Elisabeth posiada tytuł licencjata stosunków międzynarodowych i organizacji międzynarodowych, który połączyła z dyplomem z prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie w Groningen. Podczas studiów licencjackich jej głównym celem było zbadanie powiązania technologii i prawa w Unii Europejskiej. Niedawno otrzymała stypendium na rzecz polityki publicznej Fundacji Squire Patton Boggs w 2022 roku. W ramach jej pracy w ramach programu stypendialnego jej badania poświęcone są istotnym tematom zainteresowania sprawami transatlantyckimi z perspektywy prawnej i politycznej.
 
Źródła:

1. Yong Nicholas, “US warship sails through Taiwan Strait” BBC News (6 stycznia 2023 r.) <https://www.bbc.com/news/world-asia-64183405>

2. Lubold Gordon, Doug Cameron, Nancy A. Youssef. “U.S. Effort to Arm Taiwan Faces New Challenge With Ukraine Conflict” The Wall Street Journal (27 listopada 2022 r.) <https://www.wsj.com/articles/u-s-effort-to-arm-taiwan-faces-new-challenge-with-ukraine-conflict-11669559116>

3. Demarest Colin, “China developing own version of JADC2 to counter the US” Yahoo News (5 stycznia 2023 r.) <https://news.yahoo.com/china-developing-own-version-jadc2-122900670.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAABdDaxt6w2RoVAWmhPvyKgAd3QgVyhmAEqOpTfE6IknyIhNppcyb6Y3a-v89ALnVNTZ9xLDltYLwSEzhJahydC6mBbnzLtN7h9tBLEo06bO_6ZZm5qHH9g9nOpwNHDR56wHPmZ8oQdmrhq29mIIHk_i1PJFxKhYJOcU-yDgMCBS1>

4. Dominguez Gabriel, “No improvement in sight: China-U.S. rivalry to further intensify in 2023” The Japan Times (6 stycznia 2023 r.) <https://www.japantimes.co.jp/news/2023/01/06/asia-pacific/china-us-relations-2023/>

5. Aljazeera “China’s foreign minister warns US not to cross its ‘red line’” (23 grudnia 2022 r.) <https://www.aljazeera.com/news/2022/12/23/us-must-stop-unilateral-bullying-chinas-foreign-minister-says>

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top