Data: 30 listopada 2020

Rosja vs USA. Incydent na północnym Pacyfiku

Moskwa oskarża USA o naruszenie granicy. Chodzi o wpłynięcie niszczyciela rakietowego USS John McCain na akwen uważany przez Rosję za jej wody terytorialne. Amerykanie w odpowiedzi nie ukrywają, że był to świadomy ruch, demonstracja, iż ten akwen to wody międzynarodowe. To najnowszy incydent na północy Pacyfiku, czyli w rejonie sąsiedztwa obu państw. Pod koniec sierpnia rosyjski okręt podwodny wynurzył się w pobliżu brzegów Alaski.

ŹRÓDŁO: WIKIMEDIA COMMONS

Najpierw, 24 listopada, ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że niszczyciel rakietowy USS John McCain naruszył na Morzu Japońskim granicę Federacji Rosyjskiej, wpływając dwa kilometry w głąb jej wód terytorialnych. Natychmiast interweniować miał monitorujący amerykańską jednostką rosyjski okręt Admirał Winogradow. Należący do Floty Pacyfiku niszczyciel zagroził podobno nawet staranowaniem intruza. Amerykański okręt wycofał się, ale Rosjanie wysłali na wszelki wypadek w ten rejon także korwetę Sowierszennyj. Dowództwo VII Floty USA odpowiedziało na zarzuty rosyjskie własnym komunikatem: „bazujący w japońskiej Jokosuce USS John McCain skorzystał z praw i wolności żeglugowych w okolicy Zatoki Piotra Wielkiego, by okazać sprzeciw wobec nadmiernych roszczeń morskich Rosji”. Amerykanie podkreślili, że manewr ich niszczyciela był demonstracją, że wspomniany akwen to nie morze terytorialne Rosji i nie ma zgody na tezę Rosjan, że Zatoka Piotra Wielkiego to z punktu widzenia prawa międzynarodowego ich „zatoka historyczna”. Rejs USS John McCain był pierwszą taką amerykańską operacją w rejonie Zatoki Piotra Wielkiego od grudnia 2018 roku. Spór ciągnie się od 1984 roku, gdy Związek Sowiecki uznał za swą granicę morską linię łączącą przeciwległe skraje Zatoki Piotra Wielkiego. Leży nad nią Władywostok z główną bazą Floty Pacyfiku. Z kolei pod koniec sierpnia dowództwo amerykańskie poinformowało o wykryciu w pobliżu brzegów Alaski rosyjskiego okrętu podwodnego. Jednostka wynurzyła się na wodach międzynarodowych. Dowództwo rosyjskie nie skomentowało tej informacji, wiadomo jednak, że akurat wtedy w akwenie Morza Beringa odbywały się ćwiczenia z udziałem krążownika rakietowego Wariag i atomowego okrętu podwodnego Omsk.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top