Data: 23 listopada 2024, Autor: Jacek Plaza
„Rossotrudnichestvo” jako rosyjskie narzędzie wpływu w Republice Czeskiej
Ze względu na rosyjskie działania bojowe na wschodzie i południu Ukrainy, największe zainteresowanie w Europie wzbudzają znów tradycyjne formy prowadzenia wojny. Tymczasem Federacja Rosyjska równolegle liczne prowadzi działania kognitywne, skupione w dużej mierze w sferze kultury.
Jednym z głównych narzędzi stosowanym na tym polu przez Moskwę, jest Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (Rossotrudnichestvo).
„Rossotrudnichestvo” powstało jeszcze w roku 2008 i jest spadkobiercą podobnej instytucji funkcjonującej w czasach istnienia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli założonego w 1925 roku Wszechzwiązkowego Towarzystwa Kontaktów Kulturowych z Zagranicą (ВОКС), przekształconego w 1958 roku w Związek Sowieckich Towarzystw Przyjaźni i Kontaktów Kulturowych z Zagranicą (ССОД). Obecnie Rossotrudnichestvo ma swoje przedstawicielstwa w 71 krajach i chociaż główna jego działalność skupia się na krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, instytucja funkcjonuje również w krajach Unii Europejskiej.
Jednym z jego aktywnych przedstawicielstw w centralnej części kontynentu jest Rosyjski Dom w Pradze. Zgodnie z deklaracjami samej Agencji, jej głównymi zadaniami jest promowanie rosyjskiego języka i kultury, wspieranie Rosjan mieszkających za granicą czy współpraca z instytucjami naukowymi krajów partnerskich. Przedstawicielom instytucji zarzuca się jednak działalność propagandową, a nawet wywiadowczą. Podobne podejrzenia potwierdzają również służby wywiadowcze Republiki Czeskiej, dlatego niektórzy lokalni eksperci doradzają rządowi zamknięcie Domu Rosyjskiego w Pradze, który mimo rosyjskiej agresji na Ukrainie i związanej z nią wojny informacyjnej nadal działa bez ograniczeń. W Republice Czeskiej w ramach działalności Rossotrudnichestva funkcjonują oprócz Domu Rosyjskiego w Pradze także fundacja „Russkij Mir” oraz Rada Koordynacyjna Rodaków w Czechach. Ta ostatnia została jeszcze w 2010 roku uznana przez czeskie władze za organizację potencjalnie odgrywającą rolę rosyjskiej piątej kolumny w Czechach. Mimo to otrzymywała ona wsparcie finansowe z budżetu miasta Brna oraz Kraju Południowomorawskiego.
Jedną z najbardziej istotnych inicjatyw realizowanych obecnie przez Rossotrudnichestvo jest program „Здравствуй, Россия!”, rozpoczęty w roku 2014. Jest on narzędziem propagowania „tradycyjnych wartości” i sławnej kremlowskiej koncepcji „ruskiego miru”. W ramach projektu każdego roku około 700 młodych osób w wieku od 14 do 19 lat odwiedza Rosję, gdzie bierze udział w szkoleniach i seminariach. Kontrowersyjnym elementem wyjazdów młodzieży do Federacji Rosyjskiej jest tzw. wychowanie patriotyczne. Polega ono nie tylko na odwiedzaniu muzeów i pomników, ale również na przyswajaniu przez uczestników wiedzy historycznej w wersji uznanej za właściwą przez władze na Kremlu, a także „tradycyjnych wartości” przekazywanych uczestnikom między innymi przez osoby duchowne. Podczas każdego wyjazdu obowiązkowym punktem programu jest powstanie relacji w mediach społecznościowych, dzięki czemu rosyjski przekaz propagandowy może dotrzeć do większej ilości młodych osób w Europie Zachodniej i Centralnej oraz zachęcać je do wzięcia udziału w podobnych inicjatywach. Rosja stara się w ten sposób zbudować pozytywny wizerunek wśród europejskiej młodzieży, zwłaszcza po jego nadszarpnięciu po aneksji Krymu i rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainie. Związek intensyfikacji działań Rossostrudnichestva ze wspomnianymi wydarzeniami jest widoczny poprzez rekordowe środki przeznaczone na finansowanie Agencji w latach 2015 i 2023.
Obecnie funkcjonowanie na terenie Czech rosyjskich instytucji kulturalnych jest przedmiotem dyskusji w środowiskach związanych z czeskimi władzami. Jeszcze za czasów rządów Andreja Babiša rozpoczęto proces zmniejszania obecności rosyjskiej w kraju, zintensyfikowany po prawdopodobnie inspirowanych z Rosji eksplozjach w składach amunicjiw Vrběticach, w których śmierć poniosło dwóch obywateli Czech. Wydalonych zostało wówczas 10 rosyjskich dyplomatów. Nie jest jasne, czy Dom Rosyjski w Pradze zostanie objęty polityką usuwania elementu rosyjskiego z republiki. Likwidacja rosyjskich instytucji w Czechach, protegowanych przez MSZ Federacji Rosyjskiej, wymagałaby odpowiednich rozwiązań prawnych i rewizji wciąż funkcjonujących między obydwoma państwami porozumień. Możliwym scenariuszem jest również objęcie Rossotrudnichestva kolejnym pakietem unijnych sankcji, co ułatwi Czechom pozbycie się rosyjskiego przekazu propagandowego ze swojego terytorium i pozwoli uniknąć samodzielnych prawnych idyplomatycznych działań w tym zakresie. Na chwilę obecną rosyjskie instytucje kulturalne nadal działają na terytorium Czech i innych państw regionu, realizując kremlowską politykę propagandową, do której Rosjanie przywiązują ogromną wagę i na którą nie zwykli szczędzić środków.
Bibliografia:
1. Orginied Crime and Corruption Reporting Project, Investigace.cz: Как Кремль продвигает «русский мир» среди западных подростков, 15.10.2024, https://www.occrp.org/ru/novosti/investigacecz-kak-kreml-prodvigaet-russkiy-mirsredi-zapadnyh-podrostkov
2. Россотрудничество, Деятельность, https://rs.gov.ru/activities/
3. A. Dohnalová, Aktuálně.cz, Ruský dům šíří propagandu, zavřete ho, radí vládě experti. Agenty v něm vidí i BIS, 15.05.2023 https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ruskydum-v-praze/r~83001c42f00211eda9eeac1f6b220ee8
________
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.