Ukraine Monitor prezentuje najświeższe informacje dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych spraw Ukrainy – państwa, które obecnie stanowi arenę ścierania się interesów Wschodu i Zachodu.
Data: 29 lipca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński
Gwinea Bissau zaprasza Rosjan do swego sektora naftowego
Na marginesie szczytu Rosja-Afryka w Sankt Petersburgu doszło do serii spotkań Władimira Putina i przedstawicieli polityki i biznesu rosyjskiego z gośćmi z Afryki. Jednym z nich był prezydent Gwinei Bissau. Umaro Sissoco Embalo powiedział, że jego kraj chciałby widzieć bardziej aktywny udział rosyjskiego koncernu Łukoil w swoim sektorze naftowym.
– Istnieje rosyjska firma Łukoil, która jest ekspertem w dziedzinie ropy naftowej. Firma ta prowadzi działania poszukiwawcze w naszym kraju. Chcielibyśmy, aby rosyjski rząd promował większe zaangażowanie tej firmy w produkcję ropy naftowej. Macie ogromne doświadczenie i jesteśmy gotowi i otwarci na taką współpracę z waszymi przedsiębiorcami naftowymi – powiedział na spotkaniu z prezydentem Rosji w Sankt Petersburgu przywódca Gwinei Bissau. Zwrócił również uwagę na wiarygodność Gwinei Bissau jako partnera Rosji, podkreślając, że kraje te nie są „tylko przyjaciółmi, ale braćmi”. – Chcielibyśmy stać się tak zwanymi drzwiami do rynków afrykańskich dla Rosji – powiedział na spotkaniu z Putinem Embalo. Rosyjski przywódca odpowiedział na sugestie Embalo, mówiąc, że potencjał więzi handlowych, gospodarczych i inwestycyjnych między Moskwą a Gwineą Bissau nie został jeszcze odblokowany. Prezydent zapewnił również, że Federacja Rosyjska będzie nadal wspierać afrykański kraj. Temat współpracy energetycznej przewijał się też w rozmowach z innymi afrykańskimi delegacjami. Szef junty wojskowej w Burkina Faso, Ibrahim Traoré, powiedział na spotkaniu z Putinem, że jego kraj ma nadzieję na pomoc Rosji w budowie małej elektrowni jądrowej. Podkreślił, że w całym Sahelu występuje niedobór energii. Według Traore, jeśli Rosja „zdobędzie przyczółek w regionie, będzie w stanie generować energię dla całego subregionu”. Z kolei oficjalny przedstawiciel Nigerii w OPEC, Gabriel Aduda, powiedział na szczycie Rosja-Afryka, że jego kraj jest zainteresowany pozyskaniem rosyjskich technologii w sektorze naftowym i gazowym, a także przyciągnięciem firm z Rosji do swoich projektów naftowych i gazowych. W Nigerii działa już od lat wspomniana wcześniej spółka Łukoil. Ten prywatny koncern jest jednym z liderów rosyjskich inwestycji w sektor ropy i gazu w Afryce. Posiada udziały w projekcie Marine XII u wybrzeży Republiki Kongo, ma też spółkę Lukoil Upstream production Nigeria LTD (Nigeria). Łukoil działa też w Ghanie i Egipcie. Ekspansja spółki w Afryce wpisuje się w aktywną politykę Moskwy na tym kontynencie. Nie chodzi już tylko o kontrakty zbrojeniowe, ale też o inwestycje rosyjskie w gospodarkę kolejnych krajów afrykańskich (przede wszystkim chodzi o złoża minerałów) i współpracę w obszarze bezpieczeństwa.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.