Data: 29 września 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Gazowy konflikt Rosji z Mołdawią

Minister energetyki Mołdawii powiedział, że rząd zaproponuje, aby Moldovagaz, spółka zależna Gazpromu, zapłaciła rosyjskiemu gigantowi gazowemu 8,6 miliona dolarów w celu uregulowania długu. Według Gazpromu dług wynosi ponad 700 milionów dolarów. Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała, że niezależny audyt obalił twierdzenie rosyjskiego koncernu, że mołdawski rząd jest mu winien setki milionów dolarów.

ŹRÓDŁO: moldovagaz.md

Minister energetyki Mołdawii Victor Parlicov powiedział, że rząd zaproponuje zapłatę 8,6 miliona dolarów, która to kwota, jak powiedział, została „ustalona po złożonym oszacowaniu” i po międzynarodowym audycie. To odpowiedź na twierdzenia Rosji, że Moldovagaz jest winien 709 milionów dolarów. Audyt wykazał, że nie było dokumentacji dla części długu, a inna część długu została uznana za przedawnioną, ponieważ gromadziła się przez długi czas, nie będąc okresowo potwierdzana przez Gazprom. Audyt wykazał również, że rząd Mołdawii może domagać się odszkodowania za decyzję Gazpromu z października 2022 r. o zmniejszeniu ilości gazu ziemnego dostarczanego do Mołdawii z naruszeniem kontraktu. Audyt przeprowadziły wyspecjalizowane firmy Forensic Risk Alliance z Wielkiej Brytanii i Wikborg Rein z Norwegii, wyszczególniając „znaczące rozbieżności” w kwocie rzekomo należnej Gazpromowi, a tej faktycznej – poinformował mołdawski rząd 6 września. Stwierdzono, że Moldovagaz, który jest w 50% własnością Gazpromu i w 36,6% mołdawskiego rządu, może nalegać na umorzenie większości rzekomego długu w wysokości 709 milionów dolarów. Parlicov wyjaśnił, że niemal 280 mln dolarów z sumy wnioskowanego przez Gazprom zadłużenia nie znajduje potwierdzenia w dokumentacji, zaś ok. 400 mln jest nieegzekwowalne z powodu wygasłych decyzji arbitrażowych. Com więcej, Kiszyniów może sformułować wobec Gazpromu roszczenie zwrotne na sumę ok. 160 mln dolarów w związku z nieuregulowaniem przez rosyjski koncern opłat tranzytowych, które zamiast do Moldovagazu trafiały do naddniestrzańskiej spółki Tiraspoltransgaz. Gazprom oświadczył, że „kategorycznie nie zgadza się z twierdzeniami strony mołdawskiej i zamierza nadal bronić swoich praw wszelkimi możliwymi środkami”. Stanowisko Gazpromu wsparł MSZ Rosji. Mołdawia wcześniej otrzymywała rosyjski gaz przez separatystyczny region Naddniestrza i przez Ukrainę, ale Moskwa przerwała dostawy po inwazji na Ukrainę. Mołdawia i Gazprom w październiku 2021 r. przedłużyły kontrakt gazowy o pięć lat po ostrym sporze dotyczącym podwyżek cen gazu.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top