MENA Monitor skupia się na regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, analizując najważniejsze wydarzenia na obszarze od Maroka po Iran, ich konsekwencje dla państw ościennych oraz wpływ na sytuację na świecie.
Data: 3 października 2022 Autor: Kinga Szurc
Iran: śmierć 22-letniej Mahsy Amini
W Iranie od kilku dni trwają protesty po śmierci Mahsy Amini. Młoda kobieta została aresztowana przez funkcjonariuszy policji obyczajowej, którzy uznali, że chusta na głowie leży zbyt luźno. Kobieta zmarła w areszcie. Irańczycy uważają, że jej śmierci winne są służby, co z kolei rząd próbuje ukrywać. W ramach protestu obywatele wyszli na ulice.
Skala protestów związanych ze śmiercią kobiety rozszerzyła się na cały świat. Ludzie sprzeciwiają się ograniczeniom nakładanym na Iranki, których przykładem jest konieczność noszenia hidżabu. Na terenie Iranu kobiety muszą je zakładać zawsze, gdy wychodzą z domu – i, niezależnie od narodowości czy religii, muszą trzymać się zasad panujących w tym państwie.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), na terenie Iranu coraz większą rolę odgrywa działalność policji obyczajowej. Swoje działania kieruje ona przede wszystkim przeciwko tym kobietom, które, ich zdaniem, noszą hidżaby zbyt luźno. ONZ nawołuje do tego, aby przeprowadzić śledztwo, które miałoby na celu wyjaśnienie śmierci 22-letniej Amini. W czwartek eksperci zajmujący się prawami człowieka przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wyrazili jednogłośny sprzeciw wobec postępowania irańskich władz takimi słowami: „Zdecydowanie potępiamy stosowanie przemocy fizycznej wobec kobiet i odmawianie podstawowej godności ludzkiej podczas egzekwowania obowiązkowej polityki hidżabu ustanowionej przez władze państwowe”.
Protesty w Iranie miały swój początek w rodzinnych stronach zmarłej – na terenie Kurdystanu. Manifestacje z godziny na godzinę nabierały na sile i rozprzestrzeniły się na cały kraj. Największe protesty mają miejsce w stolicy, Teheranie.
Manifestacje przeniosły się również do sieci – głównie do mediów społecznościowych, gdzie kobiety, aby pokazać swój sprzeciw, zamieszczają nagrane telefonem filmy, na których podpalają hidżaby oraz obcinają włosy. Chcą bowiem pokazać światu swój sprzeciw wobec tego, co stało się w Iranie z Mahsą Amini[1]. Aby zapobiec rozszerzaniu się skali protestów i rozprzestrzenianiu się filmów oraz zdjeć dokumentujących te wydarzenia, w pewnych częściach kraju odcięto dostęp do Internetu oraz zablokowano niektóre aplikacje, takie jak Whatsapp czy Instagram. Protestujący zaczęli również dewastować posterunki oraz policyjne auta. Kobiety, które publikują filmy z protestów, podpisują je hashtagiem #Mahsa_Amini – celem jest to, aby się zjednoczyć i żeby wszystkie materiały były dostępne w jednym miejscu[2].
Władze Iranu zapowiedziały, że dostęp do sieci zostanie ograniczony do momentu, w którym na ulicach państwa nie nastanie spokój. Kobiety natomiast kontynuują protesty i dążenia do tego, aby na terenie Iranu zniesiono obowiązek noszenia hidżabu oraz aby władze zaprzestały stosowania przemocy[3].
Prezydent Iranu wyraził ubolewanie nad tym, co wydarzyło się na terenie jego kraju. Ogłosił również, że musi zostać przeprowadzone dochodzenie w sprawie śmierci młodej kobiety. Powiedział też, że nawiązał kontakt z rodziną Amini, zapewnił, że śledztwo zostanie wszczęte, a dla niego jako prezydenta najważniejsze jest zagwarantowanie wszystkim obywatelom godności i praw człowieka[4].
[1] Anisha Kohli, What to Know About the Iranian Protests Over Mahsa Amini’s Death, https://time.com/6216513/mahsa-amini-iran-protests-police/, (dostęp: 27.09.2022).
[2] Iran blocks capital’s internet access as Amini protests grow, https://www.theguardian.com/world/2022/sep/22/iran-blocks-capitals-internet-access-as-amini-protests-grow, (dostęp: 27.09.2022).
[3] Artemis Moshtaghian, Romana Karadsheh, Caitin Hu, Kathleen Magramo, Sahar Akbarzai, Richard Roch, Young Iranians are rising up against decades of repression – arguably bolder than ever, https://edition.cnn.com/2022/09/24/middleeast/mahsa-amini-death-iran-internet-un-investigation-intl-hnk/index.html, (dostęp: 27.09.2022).
[4] Iran president says death in custody of Mahsa Amini must be investigated, https://www.theguardian.com/world/2022/sep/23/iran-protests-2022-mahsa-amini-president-ebrahim-raisi-says-kurdish-woman-death-in-custody-must-be-investigated, (dostęp: 27.09.2022).
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.