Data: 17 sierpnia 2022 Autor: Kinga Szurc

Rok po przejęciu władzy przez Talibów w Afganistanie

 Rok temu w sierpniu w Afganistanie rząd objęli Talibowie. Od tego momentu wiele się zmieniło dla państwa i jego mieszkańców.

ŹRÓDŁO: Wikimedia Commons

Talibowie wprowadzili wiele zmian, przez co ludność borykała się już z brakiem żywności, ograniczeniem edukacji, znacznym ograniczeniem praw kobiet i kryzysem gospodarczym.[1]

15 sierpnia w stolicy Afganistanu odbył się protest, w którym demonstrujące kobiety niosły transparenty z napisami, które były związane z rocznicą przejęcia władzy przez Talibów np.: „15 sierpnia to czarny dzień”.  Nawiązywały do stanu państwa, do jakiego doprowadzili Talibowie „chleb, praca i wolność”.[2] Protest nie spodobał się Talibom, rozpoczęli oni walki z kobietami, poprzez zerwanie transparentów, rozproszenie tłumu, w którym uczestniczyło ok. 40 kobiet oraz zabranie telefonów.

Kryzys humanitarny dotyka 95 procent ludności, Afgańczycy borykają się z głodem. Spowodowane to zostało w dużym stopniu zamrożeniem aktywów oraz nałożeniem sankcji na Afganistan przez inne państwa, które chciały przeciwdziałać rządom Talibów. Przed objęciem władzy Afganistan był wspierany przez państwa sojusznicze, dzięki czemu gospodarka była w stanie funkcjonować, a ludzie mieli gdzie pracować i za co wyżywić rodziny. Obecnie przy danej sytuacji trudność sprawia nawet wypłacenie własnych oszczędności z banku.[3]

Prawa kobiet zostały w znacznym stopniu ograniczone. Kobietom nakazano zakrywać twarz w miejscach publicznych, tym występującym w telewizji, zakazano im również dalszych podróży bez towarzystwa mężczyzny. Kobiety w Afganistanie uważają, iż są traktowane jak więźniowie we własnym kraju, ich prawa zostały w znacznym stopniu ograniczone.[4]

Ograniczenie edukacji zostało wprowadzone dla dziewcząt przez Talibów, powołali się oni na zasady religijne, mimo że uczeni muzułmańscy twierdzą inaczej, iż nie ma podstaw religijnych do odmowy nauki dla kobiet.[5] W ten sposób, Talibowie pozbawiają młodych kobiet wykształcenia, wyrządzając im w tym sposób krzywdę. Pozbawienie edukacji wpływa na możliwość podjęcia pracy w zawodach, takich jak zostanie nauczycielkami, lekarkami, prawniczkami czy podjęcie stanowisk urzędniczych. Talibowie w ten sposób chcą, aby kobiety przestały pracować, a aspekty życia społecznego przeszły tylko na mężczyzn. Kobiety w ten sposób czują się dyskryminowane, ponieważ próbuje się je zamknąć w domu i zabrać wszystkie prawa. Talibowie zostawiają młode kobiety w niepewności czy jeszcze kiedykolwiek będą mogły wrócić do szkoły i podjąć prace, o której marzyły. Część kobiet była już na etapie kończenia szkoły średniej i przygotowywania się do dalszej edukacji na etapie studenckim i z dnia na dzień zostały pozbawione tej możliwości.

Talibowie poprzez swoje działania takie jak ograniczenie praw kobiet czy doprowadzania do kryzysu humanitarnego oddalają swoją władzę od legitymizacji. Pokazują, że nie traktują poważnie ustaleń, jakie zostały zawarte w porozumieniu pokojowym ze Stanami Zjednoczonymi w lutym 2020 roku, przez co pozbawiają się również odbudowy gospodarki i zapewnienia obywatelom godnego życia.[6]

 

[1] Diana Hadid, What daily life in Afghanistan looks like, 1 year after the Taliban takeover, https://www.npr.org/2022/08/13/1117347646/what-daily-life-in-afghanistan-looks-like-1-year-after-the-taliban-takeover?t=1660590997512, (dostęp: 15.08.2022)

[2] Taliban disperses Afghan women’s march for ‘work and freedom’, https://www.aljazeera.com/news/2022/8/13/taliban-disperse-rare-womens-protest-in-kabul, (dostęp: 15.08.2022)

[3] Cyrielle Cabot, Afghanistan suffering ‚one of the world’s wiorst humanitarian crises’ under Taliban”, https://www.france24.com/en/asia-pacific/20220815-afghanistan-suffering-one-of-the-world-s-worst-humanitarian-crises-under-taliban, (dostęp: 16.08.2022)

[4] Stuart Norval, Life in Afghanistan ‚has becone a prison for most women and girls’, https://www.france24.com/en/tv-shows/perspective/20220530-life-in-afghanistan-has-become-a-prison-for-most-women-and-girls, (16.08.2022)

[5] Muslim Scholars, Activists: Taliban Ban on Girls’ Education Not Justified, https://www.voanews.com/a/muslim-scholars-activists-taliban-ban-on-girls-education-not-justified-/6526830.html

[6] Belquis Ahmadi, Asia Ebadi, Taliban’s Ban on Girls’ Education in Afghanistan, https://www.usip.org/publications/2022/04/talibans-ban-girls-education-afghanistan

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top