Data: 31 maja 2022 Autor: Grzegorz Kuczyński

Zmiany w prawie dotyczące poborowych do wojska pomogą FSB

Osoby odbywające obowiązkową służbę wojskową będą mogły podpisywać kontrakt na służbę w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. 17 maja Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu odpowiedni projekt ustawy. Jak mówią jego autorzy, zmiana przepisów ma pomóc FSB w uzupełnianiu swych kadr specjalistów. W rzeczywistości jest to przejaw rosnącej rywalizacji różnych struktur siłowych o zasoby ludzkie. Także przejaw spadku jakości „materiału ludzkiego” trafiającego do służb mundurowych (obniżanie wymogu wykształcenia). No i warto zauważyć, że projekt zmian w prawie nie jest korzystny dla armii. FSB może odebrać jej fachowców, i to dzieje się w środku wojny z Ukrainą, gdy podkreśla się braki kadrowe sił zbrojnych.

ŹRÓDŁO:duma.gov.ru

Deputowani na posiedzeniu plenarnym 17 maja przyjęli w pierwszym czytaniu projekt ustawy, w którym proponuje się przyznanie prawa do zawarcia kontraktu o służbie w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa Rosji poborowym, którzy przed powołaniem do służby wojskowej uzyskali co najmniej średnie wykształcenie zawodowe. Jak mówi Wasilij Piskariew, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji Dumy FR, projekt ustawy uwzględnia istniejącą procedurę, „kiedy żołnierzom, którzy zdobyli doświadczenie i odnieśli sukces w swojej specjalności wojskowej, proponuje się podpisanie kontraktu jeszcze w trakcie służby”. – Praktyka ta istnieje i z powodzeniem sprawdziła się zarówno w Siłach Zbrojnych FR, jak i w jednostkach ratowniczych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, wojskach Rosgwardii, a także SWR i FSO – dodał parlamentarzysta (SWR -Służba Wywiadu Zagranicznego, FSO – Federalna Służba Ochrony). Piskariew zauważył, że rozszerzenie tej normy prawnej na Federalną Służbę Bezpieczeństwa „będzie służyć jej wzmocnieniu i poszerzeniu źródeł rekrutacji młodych, obiecujących specjalistów”. Projekt ustawy zgłosili deputowani „Jednej Rosji” w kwietniu. Jeden z autorów dokumentu, wiceszef  Komitetu Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji Dumy FR Anatolij Wybornyj mówił wtedy, że głównym celem zmian jest poszerzenie kadrowych zasobów FSB. – Obecnie poborowi ze średnim wykształceniem zawodowym mogą przejść z poboru do służby kontraktowej, rozpocząć karierę wojskową i otrzymywać pensję wojskową jako żołnierz sił zbrojnych, żołnierz Rosgwardii, funkcjonariusz Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych itp. – wyjaśnił deputowany. Po przyjęciu ustawy wszyscy, którzy mają średnie wykształcenie zawodowe i nie są w rezerwie lub obecnie odbywają służbę wojskową, będą mogli wstąpić do FSB na podstawie kontraktu. Obecnie przepisy pozwalają poborowemu wybrać dwie opcje służby mundurowej: jeden rok jako poborowy w wojsku lub dwa lata jako żołnierz/funkcjonariusz kontraktowy, niekoniecznie w wojsku. Co drudzy są czasem ironicznie nazywania „służbą zastępczą”. Są oni aktywnie rekrutowani do sił zbrojnych i służby federalnej w oddziałach Gwardii Narodowej. FSB prowadzi również nabór personelu wojskowego do służby u siebie na czas określony. Jednak ze względu na wykształcenie większość poborowych nie może zostać „zastępczymi poborowymi” w części Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Zmiana wymogów dotyczących wykształcenia pozwoli FSB zwiększyć liczbę funkcjonariuszy kontraktowych.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top