Data: 23 maja 2022

Stany Zjednoczone zapowiadają ćwiczenia wojskowe na południowym Pacyfiku

Dowództwo armii amerykańskiej zdecydowanie odpowiada na narastające napięcia w regionie południowego Pacyfiku. Wojsko Stanów Zjednoczonych potwierdza, że jeszcze w tym roku planowane jest przeprowadzenie manewrów w bazie wojskowej RAAF w północnej części Australii Zachodniej.

ŹRÓDŁO: Flickr

Zagrożenie dla interesów Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku wzrasta wraz z postępującą współpracą położonych niecałe 2 tysiące kilometrów od wybrzeży Australii Wysp Salomona z Chińską Republiką Ludową. Umowa zawarta między tymi stronami nie wyklucza ingerencji militarnej chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w bezpośrednim sąsiedztwie kluczowego sojusznika Stanów Zjednoczonych.

Stanowisko administracji Joe Bidena wyraził zastępca sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku Daniel Kritenbrink, który stwierdził, że umowa między Pekinem a Honiarą niesie za sobą „potencjalne implikacje dla bezpieczeństwa regionalnego” USA i innych sojuszników. Pod koniec kwietnia Biały Dom zapowiadał również podjęcie odpowiednich działań w celu odpowiedzi na działania Chin. Również Kurt Campbell, koordynator ds. polityki Indo-Pacyfiku w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, dodał, że Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że najpilniejsze wyzwania dla kraju i reszty świata leżą właśnie w regionie Indo-Pacyfiku.

Reakcja przyszła błyskawicznie, gdyż już na  początku maja dowództwo Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych zapowiedziało manewry wojskowe w bazie Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) w Curtin, WA. Curtin to jedna z trzech „pustych baz” Królewskich Australijskich Sił Powietrznych, co oznacza, że może być używana do ćwiczeń i operacji szkoleniowych. Reakcję tą można dostrzec również obserwując zmiany w położeniu amerykańskich lotniskowców, które w coraz większej liczbie umiejscawiane są w regionie środkowego Indo-Pacyfiku.[1]

Wstępne ćwiczenia w bazie Curtin z udziałem amerykańskich i australijskich wojskowych zaplanowano na lipiec. Jak podaje australijski portal ABC, weźmie w nich udział ponad 2200 członków amerykańskiego personelu wojskowego stacjonującego na Terytorium Północnym, Queensland i Australii Zachodniej.[2] Kapitan Korpusu amerykańskiej Piechoty Morskiej z siedzibą w Darwin, Joseph DiPietro, powiedział, że minęło trochę czasu, odkąd w bazie odbywały się wspólne ćwiczenia szkoleniowe. Nadchodzące manewry mają trwać 20 dni.

Dodatkowo, australijski Departament Obrony ujawnił niedawno plany wydania 244 milionów dolarów na modernizację kluczowej infrastruktury w RAAF Base Curtin. Remont obejmie modernizację łączności, zakwaterowania, hangarów lotniczych i infrastruktury bezpieczeństwa. Minister przemysłu obronnego Melissa Price wskazuje, że firma konsultingowa WSP Australia jest zaangażowana jako kierownik projektu i administrator kontraktu w fazie rozwoju. Rosnące inwestycje w obronność Australii spowodowane są przybliżającym się do ich wybrzeży zagrożeniem ze strony Chin oraz przykładem Stanów Zjednoczonych, które coraz wyraźniej zauważają potrzebę wzmacniania swojego potencjału oraz potencjału swoich sojuszników w tym regionie geograficznym.

Kolejne kroki widać również w ramach paktu sojuszniczego AUKUS. Australia prowadzi obecnie negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią, których celem jest wybór dostawcy łodzi podwodnych o napędzie atomowym. Okręty podwodne mają być budowane w Australii, właśnie w ramach porozumienia AUKUS ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Szef nuklearnej grupy zadaniowej okrętów podwodnych Royal Australian Navy, wiceadmirał Jonathan Mead, powiedział, że trwają rozmowy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, aby zapewnić, że projekt będzie spełniał wszelkie standardy bezpieczeństwa, które w ramach Traktatu o nierozprzestrzeniania broni jądrowej lub NPT.[3]

Wiceadmirał Mead wskazuje, że w celu efektywnego wykorzystania nowych technologii nabytych w ramach sojuszu z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, w początkowej fazie szkoleń australijskich wojskowych obecnych musi być minimum połowa marynarzy z UK albo USA. Mead odwiedził ośrodki szkoleniowe w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, aby sprawdzić ich systemy. Wielu członków załogi przechodzi szkolenie z obsługi reaktorów i uczy się podstaw fizyki jądrowej, mimo, iż nie są fizykami jądrowymi.

Planowane ćwiczenia wojskowe w bazie RAAF Curtin oraz zacieśniająca się współpraca w ramach AUKUS dowodzi, jak ważne dla Stanów Zjednoczonych jest zabezpieczenie regionu południowego Pacyfiku przed narastającym zagrożeniem chińskim. Zbliżająca się podróż prezydenta USA Joe Bidena do Seulu i na szczyt QUAD w Tokio ma na celu wysłanie jasnego komunikatu, że USA nadal są zaangażowane w rozwiązywanie kluczowych wyzwań w regionie Indo-Pacyfiku.

[1] https://news.usni.org/2022/05/02/usni-news-fleet-and-marine-tracker-may-2-2022

[2] https://www.abc.net.au/news/2022-05-03/united-states-marines-wa-base-military-exercise/101031970

[3] https://www.aspistrategist.org.au/australia-considering-next-generation-us-and-uk-designs-for-nuclear-submarines/

 

Jan Hernik – Absolwent Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w teorii wpływu religii, rasy i pochodzenia etnicznego na wybór polityczny w amerykańskich wyborach prezydenckich. Jego zainteresowania badawcze obejmują także aktywność USA w regionie Indo-Pacyfiku.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top