Data: 28 lutego 2022 Autor: Grzegorz Kuczyński

Wojna Rosji z Ukrainą. Słabe punkty agresora. Front Wschód-Południe

Faktycznie wojna Rosji z Ukrainą toczy się nieustannie do 2014 roku w Donbasie. Po decyzji Kremla o uznaniu „republik ludowych” w tej okupowanej faktycznie części Ukrainy mogło wydawać się, że wojenne działania Rosji ograniczą się jednak tylko do tego frontu. Putin zdecydował inaczej. Działania w rejonie Donbasu są jednak ważne z trzech powodów. Po pierwsze, tutaj skupiony jest od lat trzon armii ukraińskiej i tutaj jest ona najlepiej przygotowania do obrony. Po drugie, z Donbasu może pójść ważne uderzenie na północny zachód, w stronę Charkowa, wspomagające Rosjan atakujących to miasto ze wschodu. Po trzecie, z Donbasu idzie uderzenie na Mariupol, aby następnie idąc wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego, spotkać się z oddziałami nacierającymi z Krymu.

ŹRÓDŁO: FLICKR

Jednym z dużych wyzwań stojących przed rosyjskim dowództwem jest koordynacja natarcia lotniczego i desantu z morza. O ile siły powietrznodesantowe mogą zostać zrzucone wzdłuż rzeki Dniepr, aby przejąć kluczowe mosty, to jak długo będą w stanie utrzymać się na miejscu, gdy siły pancerne będą próbowały dotrzeć do nich po zimowych drogach? To samo dotyczy sił lądujących z morza próbujących oskrzydlić ukraińską obronę w okolicach Mariupola lub zająć Odessę. Hydrografia Morza Czarnego i topografia wybrzeża zapewniają niewiele dobrych miejsc do lądowania, a po wylądowaniu trudno byłoby je utrzymać. Bez odpowiedniej koordynacji i szybkiego przemieszczania się sił pancernych, każde natarcie lotnicze lub morski desant w ramach inwazji może stać się dla sił rosyjskich „jednym mostem lub plażą za daleko”. Te problemy widać już teraz, w trakcie działań wojennych na południu Ukrainy i na jej południowym wschodzie. Zacznijmy od Donbasu. Rosja mogła przeprowadzić lokalną operację w Donbasie, by rozszerzyć front i przesunąć się w głąb ukraińskiego terytorium. I na tym poprzestać. Teraz widać, że działania z Donbasu mają jednak głównie funkcję pomocniczą. Nie ma na przykład frontalnego uderzenia z obwodu donieckiego na Dnipro (trasą E50) i/lub na Zaporoże (drogą N15 – jakieś 225 km). Jeśli mowa o donieckim odcinku donbaskiegon frontu, to dopiero pod koniec 25 lutego pojawiły się doniesienia o atakach na Mariupol. Co sugeruje ofensywę wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego: przez Mariupol, Berdiańsk, po Przesmyk Perekopski łączący kontynentalną Ukrainę z Krymem. Jednak najcięższe uderzenie poszło na północ, z odcinka ługańskiego. Można to traktować jako pomocniczą operację dla ataku Rosjan na Charków. Najlepszym rozwiązaniem dla wojsk rosyjskich byłoby ominięcie obszarów miejskich i zajęcie ich później. Jednak Charków leży tuż za granicą z Rosją i jest głównym węzłem drogowym i kolejowym. Jeśli siły rosyjskie nie opanują Charkowa, poważnie zmniejszy to ich możliwości logistyczne w zakresie wsparcia centralnego uderzenia w kierunku rzeki Dniepr i dalej. Podobne wyzwanie stanowi Kijów, który jako stolica kraju ma ogromną wartość symboliczną dla każdej ze stron. Rosja może nie być w stanie uniknąć długotrwałych walk miejskich w kilku głównych metropoliach (i wynikających z nich wysokich strat w ludziach), jeśli podejmie próbę czegoś więcej niż tylko represyjnego wtargnięcia na Ukrainę. Najbardziej prawdopodobne kierunki ofensywy na wschodnim froncie? Z rosyjskiego Biełgorodu na Charków (drogą E105), następnie Połtawę (drogą M03), aż po Krzemieńczuk (dorgą E584) lezący już nad Dnieprem (320 km). Opcja bardziej południowa to atak z Biełgorodu na Charków i dalej aż do Dnipro (trasą E105) nad Dnieprem. W tym wypadku może chodzić o odcięcie sił ukraińskich w rejonie Donbasu, zamknięcie ich w kotle. Problem dla Rosjan w tym, że przez pierwsze trzy doby nie udało im się tego zrobić – utknęli w obwodzie charkowskim (atak z Rosji) i na północy obwodu ługańskiego (atak z Donbasu).

Ten artykuł powstał przy wykorzystaniu raportu Russia’s Possible Invasion of Ukraine | Center for Strategic and International Studies (csis.org).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top