Data: 30 sierpnia 2021

Oś Pekin-Moskwa w Afganistanie

Rosja i Chiny prowadzą skoordynowaną politykę wobec wydarzeń w Afganistanie. Oba państwa od dawna mają kontakty z talibami i chcą z nimi ułożyć sobie dobrą współpracę. Jak też zaangażować się gospodarczo w Afganistanie. Jednocześnie, Moskwa i Pekin mają powody do obaw o przyszłą politykę talibów i świadomość zagrożeń płynących ze strony rządzonego przez islamskich fundamentalistów Afganistanu.

ŹRÓDŁO: мультимедиа.минобороны.рф

Xi Jinping i Władimir Putin poruszyli 25 sierpnia w rozmowie telefonicznej temat Afganistanu. W przeciwieństwie do szefów państw G7, przywódcy Chin i Rosji nie zaapelowali do talibów o zgodę na przedłużenie ewakucji po 31 sierpnia. Xi wezwał do faktycznie do budowy „koalicyjnego” rządu w Kabulu, odcięcia się od grup terrorystycznych i utrzymywania pokojowych relacji ze światem. Jest to zbieżne z polityką Moskwy. Oba państwa cieszą się z klęski Zachodu w Afganistanie, ale też wiedzą, jak ważne jest zagospodarowanie przestrzeni geopolitycznej po odejściu USA i NATO. Rosja i Chiny chciałyby nawiązać dobrą współpracę z talibami w trzech celach. Po pierwsze, aby ostatecznie wyeliminować stamtąd wpływy głównego wroga, czyli USA. Po drugie, aby zapobiec ekspansji radykalnego islamizmu z Afganistanu do Azji Środkowej i do Xinjiangu. Po trzecie, aby zarabiać na inwestycjach gospodarczych w Afganistanie i także sprzedaży broni talibów. Pekin i Moskwa utrzymują wspólne stanowisko wobec wydarzeń w Afganistanie już od dłuższego czasu. Zresztą nawet Siergiej Ławrow podkreślił tuż po zajęciu Kabulu przez talibów, że Rosja konsultuje na bieżąco swoje stanowisko z Chinami, i że stanowisko to jest właściwie identyczne. To zaś oznacza nie tylko warunkowe wsparcie dla nowego rządu w Kabulu, ale też wspólne okazywanie stanowczości i wysyłanie sygnałów ostrzegawczych do talibów w postaci choćby ćwiczeń wojskowych w pobliżu Afganistanu. Rosja już przeprowadziła ćwiczenia z Tadżykistanem i Uzbekistanem, zapowiedziano też ćwiczenia Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Ale też należy zwrócić uwagę na sierpniowe ćwiczenia rosyjsko-chińskie będące wyraźnym sygnałem pod adresem Talibanu, że w razu konieczności Pekin i Moskwa będą działały wspólnie także na polu militarnym. Po raz pierwszy oba państwa ćwiczyły współdziałanie na dużą skalę walki z konkretnym przeciwnikiem (islamscy bojownicy), na konkretnym obszarze (Azja Środkowa). Wcześniej symboliczne liczby żołnierzy z jednej czy z drugiej strony brały udział w manewrach partnera (choćby Chińczycy w wielkich manewrach Wostok-2018), ale dopiero teraz mieliśmy do czynienia z pełnowymiarowymi wspólnymi ćwiczeniami. To pokazuje z jednej strony obawę Pekinu i Moskwy odnośnie Afganistanu, ale z drugiej pogłębia geopolityczny sojusz Chin z Rosją chyba ostatecznie rozwiewając nadzieje niektórych zachodnich polityków, że można wbić klin między Pekin i Moskwę.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top