Data: 26 maja 2021

Gazprom nie chce oddać Novatekowi cennego złoża na Jamale

Samodzielnie nie jest w stanie efektywnie eksploatować gigantycznego złoża Tambiejskiego, ale też nie zamierza oddawać go największemu rywalowi. Gazprom nie poddaje się presji Kremla. Odda wyłączną licencję, ale nie Novatekowi, ale wspólnikowi, w nowo tworzonej spółce.

ŹRÓDŁO: GAZPROM.RU

Gazprom odda licencję na eksploatację gigantycznego złoża Tambiejskiego. Zapasy złoża ocenia się na ponad 5,2 bln m³ gazu, a to aż 14 proc. rezerw Gazpromu. To więcej, niż wszystkie rezerwy Novateku. Od dawna ten aktyw chce przejąć Novatek, ale pracami na złożu zajmie się jednak spółka Gazpromu i firmy byłego partnera Arkadija Rotenberga. Novatek próbował zakupić złoże, żeby wykorzystać je w rozwoju swoich zakładów produkcji LNG. Jednak Gazprom nie zamierza pójść na rękę rywalowi. 21 maja koncern i Rusgazdobycza (większość udziałów ma były wspólnik Arkadija Rotenberga, Artiom Obolenskij) zawarły umowę o eksploatacji złoża Tambiejskiego. Ma się ono stać źródłem surowca dla kompleksu gazochemicznego w Ust-Ługie, który budują Gazprom i Rusgazdobycza przy finansowym wsparciu banku WEB. Licencje na działki leżące na złożu Tambiejskim będę przekazane nowej wspólnej spółce obu podmiotów (po 50%), czyli firmie Tambiej Gazdobycza. Wydobycie gazu ma ruszyć w 2026 roku. Należy pamiętać, że Gazprom i Rusgazdobycza list intencyjny ws. wspólnej eksploatacji złoża Tambiejskiego podpisały jeszcze w 2017 roku. Niedługo po tym, jak Michelson poprosił Putina o pomoc w zakupie tych ogromnych rezerw gazu, tłumacząc, że są one potrzebne, aby Novatek mógł rozwijać nowe projekty LNG. Decyzja o wspólnej eksploatacji złoża Tambiejskiego przez Gazprom i Rusgazdobyczę również nastąpiła po tym, jak do tej sprawy wrócił Michelson, prosząc o pomoc w kwietniu Putina. Michelson miał się spotkać z Aleksiejem Millerem, proponując za złoże pieniądze i akcje Novateku. Podobno miał wsparcie Putina. A mimo to Gazprom odmówił. Teraz Gazprom spieszy się z realizacją porozumienia z Rusgazdobyczą, blokującego sprzedaż złoża rywalowi, bo Novatek ma też wsparcie rządu. W ocenie ministerstwa energetyki dla państwa bardziej korzystny jest wariant z wykorzystaniem gazu ze złoża Tambiejskiego na samym Jamale, w zakładach LNG Novateku, niż wysyłanie surowca gdzieś daleko rurociągami, dla celów chemicznej produkcji (wariant Gazpromu). Również strategia rozwoju LNG przyjęta przez rząd pod koniec marca, rekomenduje wykorzystanie gazu ze złoża Tambiejskiego dla produkcji gazu skroplonego. Leonid Michelson przekonuje, że bez tych zapasów nierealne jest wykonanie dekretu prezydenta o zwiększeniu produkcji LNG w Arktyce do 64 mln ton rocznie do 2030 r.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top