Data: 12 kwietnia 2021
Autor: Łukasz Kobierski

Szef MSZ Korei Południowej w Chinach

W dniu 3 kwietnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Wang Yi przeprowadził rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Republiki Korei (ROK) Chung Eui-yongiem w mieście Xiamen w prowincji Fujian. Podtrzymano dobre relacje między państwami i omówiono punkty wspólnej kooperacji – denuklearyzację półwyspu koreańskiego, współpracę gospodarczą oraz utrzymanie dialogu dyplomatycznego.

ŹRÓDŁO: FMPRC.GOV.CN

Początkowo oczekiwano, że spotkanie potrwa około godziny, ale zajęło podobno niemal dwie, bo około godziny i 40 minut. Obaj przedstawiciele pogratulowali sobie współpracy podczas pandemii Covid-19. Wang Yi powiedział, że Chiny są gotowe utrzymywać bliską komunikację z ROK na wszystkich szczeblach, wzmacniać dialog strategiczny między ministerstwami spraw zagranicznych, jak najszybciej powołać komitet ds. przyszłego rozwoju stosunków Chiny-ROK i współpracować z Republiką Korei nad przygotowaniami do 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami.

Omówiono też kwestię Korei Północnej. „Korea Południowa i Chiny mają wspólny cel, jakim jest całkowita denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i stała polityka pokojowa” – powiedział Chung Eui-yong. Wang Yi stwierdził z kolei, że „wszystkie strony powinny czynnie starać się utrzymać pokój i stabilność na półwyspie”.

Strona chińska liczy na szybkie zakończenie drugiej fazy negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu Chiny-ROK, oraz zacieśnić współpracę w takich dziedzinach jak: 5G, Big Data, zielona gospodarka, sztuczna inteligencja, układy scalone, energetyka i sektora ochrony zdrowia.

Wang Yi potwierdził wolę przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpinga do odwiedzenia ROK, po ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej. Uzgodnienie przeprowadzeni dialogu strategicznego wiceministrów spraw zagranicznych w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (2 + 2) w pierwszej połowie tego roku. Obie strony zgodziły się wspólnie zorganizować Rok Wymiany Kulturalnej Chiny-ROK (2021-2022).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Intersujący jest też fakt zainicjowania rozmowy telefonicznej ze strony chińskiej do szefa MSZ Japonii, niedługo po spotkaniu z przedstawicielem ROK. Zhao Lijian rzecznik MSZ Chin na pytanie dotyczące możliwych powiązań odpowiedział „myślę, że to zwykła komunikacja dyplomatyczna” oraz „to normalne, że ministrowie spraw zagranicznych Chin i Japonii utrzymują komunikację w stosunkach dwustronnych oraz kwestiach międzynarodowych i regionalnych”.

Wizyta Chunga ma miejsce, gdy Seul stara się naprawić więzi ze swoim największym partnerem handlowym. Spór o amerykański system przeciwrakietowy THAAD umieszczony w Korei Południowej w 2016 r. uderzył w sektor turystyczny, kosmetyczny i przemysł rozrywkowy. Chiny i Korea Południowa utrzymują rozwinięte stosunki handlowe. W 2020 roku dwustronny handel wzrósł o 0,3 procent rok do roku do 285,3 miliardów dolarów pomimo skutków pandemii. Chiny stanowiły 25,8% całkowitego południowokoreańskiego eksportu w 2020 roku. Oba państwa dołączyły rok temu, do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego, czyli RCEP, wzmacniając tym samym wymianę handlową. Wszystko wskazuje, że ROK będzie starała się zachować równowagę między Chinami a USA i nie będzie jednoznacznie stawać po jednej ze stron sporu. Pekin jest kluczowym partnerem gospodarczym, zaś Waszyngton w sferze bezpieczeństwa.

Według badań The Chicago Council on Global Affairs tylko połowa (53%) Koreańczyków z Południa uważa, że potęga militarna Chin jest krytycznym zagrożeniem dla kraju, a 51% twierdzi to samo o potędze gospodarczej Państwa Środka. Nieprzychylne opinie społeczeństwa Korei wobec Chin, są na podobnym poziomie, co do Japonii i Korei Północnej. Powyższe dane obrazują złożoność problemu budowania sojuszy oraz współpracy w Azji.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy