Data: 4 marca 2021

Stanowisko w Rosniefti dla byłej szefowej dyplomacji Austrii

W kierownictwie największego rosyjskiego koncernu naftowego pojawi się kolejny europejski polityk: była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl. Znana głównie z tego, że w sierpniu 2018 zaprosiła na własne wesele Władimira Putina. Nominację Kneissl do rady dyrektorów Rosnieftu można uznać za docenienie przez Kreml dość przychylnej Rosji polityki Austrii i konsekwentnej obrony przez Wiedeń projektu Nord Stream 2.

ŹRÓDŁO: KREMLIN.RU

Karin Kneissl jest prawniczką, specjalizowała się w zagadnieniach energetyki i Bliskiego Wschodu. W latach 2017-2019 zajmowała stanowisko szefowej MSZ Austrii z ramienia populistycznej i prorosyjskiej partii FPOe. W sierpniu 2018 roku Putin pojawił się na weselu Kneissl w Austrii. Ówczesna szefowa dyplomacji austriackiej powiedziała, że „spontanicznie” zaprosiła kolegów z rządu i prezydenta Rosji, który akurat w tym czasie przebywał w Austrii z wizytą. Kandydatura Kneissl pojawiła się w rozporządzeniu rządu Federacji Rosyjskiej o kandydatach do rady dyrektorów spółki, w której większość udziałów ma rosyjskie państwo. Karin Kneissl to nie jedyny zachodnioeuropejski kandydat na „niezależnego dyrektora” zgłoszony przez rząd. Na liście są też – już teraz zasiadający w radzie dyrektorów Rosnieftu – były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (przewodniczący komitetu akcjonariuszy Nord Stream 2), jego rodak Matthias Warnig, dyrektor wykonawczy Nord Stream 2 AG (były oficer wywiadu Stasi) oraz Hans-Georg Rudloff (szef Marcuard Holding). Kandydatami do rady dyrektorów w charakterze przedstawicieli rządu są, także już tam zasiadający, wicepremier Aleksandr Nowak, doradca prezydenta Maksym Oreszkin oraz prezes Rosnieftu Igor Sieczin. Obecnie w radzie dyrektorów Rosnieftu, oprócz Sieczina, Nowaka, Oreszkina, Schroedera (przewodniczący), Warniga i Rudloffa, zasiadają jeszcze: prof. Oleg Wijugin, były prezes BP Robert Dudley, Faisal Al-Suwaidi (Qatar Foundation), jego rodak Hamad Rashid Al-Mohannadi oraz Bernard Looney, główny dyrektor wykonawczy BP, który to koncern ma udziały w Rosniefti. Stanowisko w radzie dyrektorów koncernu oznacza wysokie zarobki, za co spółka była już krytykowana. Wiadomo, że za 2019 roku Schroeder dostał 600 000 dolarów, Al-Mohannadi 530 000 dolarów, a Warnig – 580 000 dolarów. Gerhard Schroeder jest najlepszym przykładem rosyjskiej strategii faktycznego korumpowania europejskich polityków. Jako wysocy urzędnicy podejmują oni ważne dla rosyjskich planów decyzje, a po odejściu na emeryturę są nagradzani dobrze opłacanymi synekurami w rosyjskich spółkach energetycznych czy bankach. Schroeder pod koniec swoich kanclerskich rządów w Niemczech (1998-2005) podjął kilka decyzji, które miały wpływ na sukces projektu gazociągu Nord Stream. On sam zresztą zaraz po opuszczenia fotela kanclerza został szefem rady dyrektorów spółki-operatora gazociągu Nord Stream. W 2017 roku stanął zaś na czele rady dyrektorów Rosnieftu. Z punktu widzenia Moskwy ważne też jest, iż tacy ludzie jak Schroeder wciąż cieszą się politycznymi wpływami w swych krajach.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top