Data: 22 grudnia 2020

Rosjanie wchodzą w sektor gazowy Pakistanu

Rosyjskie spółki z Gazpromem na czele zainwestują 14 mld dolarów w rozwój pakistańskiej infrastruktury gazowej. Chodzi o budowę dwóch gazociągów oraz podziemnych magazynów. Rosjanie będą też dostarczać potrzebującemu coraz więcej gazu Pakistanowi surowiec ze swych złóż w Iranie. Współpraca energetyczna obu krajów wpisuje się w wyraźne zbliżenie geopolityczne Moskwy i Islamabadu.

ŹRÓDŁO: TWITTER/PETROLEUM DIVISION, MINISTRY OF ENERGY, GOVERNMENT OF PAKISTAN

Pakistan stał się w ostatnich latach jednym z największych rynków wschodzących dla superchłodzonego paliwa, ponieważ krajowa produkcja gazu ustabilizowała się, zmuszając kraj do importu. Pierwszy ładunek przybył do Pakistanu pięć lat temu, a dziś kraj ten ma już dwa terminale LNG. Kolejne dwa mają być uruchomione w ciągu kilku najbliższych lat. Brakuje jednak infrastruktury transportowej, by zaopatrzyć w ten surowiec cały kraj. Do tego samo LNG nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Oba te problemy pomóc ma rozwiązać Pakistanowi Rosja. Porozumienie w tej sprawie zawarto podczas niedawnej wizyty w Pakistanie rosyjskiej delegacji z Witalijem Markiełowem z Gazpromu na czele. Rosjanie planują zainwestować 14 mld dolarów w pakistański sektor energetyczny. 10 mld dolarów pójdzie na budowę gazociągu podmorskiego łączącego Iran z Pakistanem, 2,5 mld dolarów na projekt gazociągu łączącego terminale LNG na południu z północną częścią kraju, a pozostałe 1,5 mld dolarów na budowę podziemnych magazynów gazu.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Gazociąg Pakistan Stream o długości 1122 km (wcześniej znany jako gazociąg Północ-Południe) ma połączyć port Qasim w Karaczi z Lahore. Ma go zbudować konsorcjum rosyjskich firm. Tym gazociągiem transportowany będzie pochodzący z importu gaz (terminale LNG) do prowincji Pendżab. Budowa ma ruszyć w lipcu 2021 roku. Pakistan będzie miał większościowy udział w projekcie (jeszcze nie określony – od 51% do nawet 74%), Rosja resztę. W projekt zaangażowane są pakistańskie firmy dystrybucji gazu Sui Southern Gas Co. i Sui Northern Gas Pipelines Ltd., które zaczęły już pozyskiwać grunt pod gazociąg. Inwestycyjny pakiet rosyjski przewiduje budowę nie tylko gazociągu, ale też podziemnych magazynów. Gazprom przeprowadzi też studium wykonalności budowy gazociągu podmorskiego z Iranu do Pakistanu. Ma on powstać w ciągu 3-4 lat, i zgodnie z umową Rosją będzie dostarczała nim surowiec z swoich złóż gazowych w Iranie. Gazociąg ma przebiegać przez strategiczny port Gwadar nad Morzem Arabskim.

Współpraca energetyczna wpisuje się w coraz lepsze w ostatnich latach stosunki Rosji i Pakistanu. Powtarzające się konflikty z krajami Zatoki, takimi jak ZEA czy Arabia Saudyjska, w tym roku zmusiły Islamabad do przemyślenia swojej geopolitycznej strategii i zwiększania niezależności w każdym sektorze. Relacje z Moskwą stają się ostatnio tym cieplejsze, że stary rywal Indie zbliżyły się z kolei do USA. Co ważne, współpraca pakistańsko-rosyjska rozwija się też w sferze militarnej. Regularnie odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe. W listopadzie w Pakistanie wspólnie z miejscowym wojskowym ćwiczył kontyngent rosyjskich sił specjalnych. Rosjanie starają się też wypełnić próżnię po tym, jak USA wstrzymały wszystkie programy współpracy wojskowej z Pakistanem.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top