WYDARZENIA

Data: 19 czerwca 2020

Debata: polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Oczekiwania, wyzwania i szanse – podsumowanie

W czwartek 18 czerwca odbyła się pierwsza debata ekspercka z cyklu #RODMonline. Wydarzenie z udziałem wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka, dr. hab. Piotra Bajdy, prof. UKSW oraz Víta Dostála, dyrektora Centrum Badawczego AMO w Czechach, zorganizowały think-tank Warsaw Institute i redakcja The Warsaw Institute Review we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

W lipcu br. roku rozpocznie się polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. W związku z tym eksperci zgromadzeni na debacie rozmawiali o oczekiwaniach, jakie stoją przed roczną prezydencja, która przypada na trudny czas związany z pandemia koronawirusa na świecie. Poruszono wątki wyzwań, jakie staną przed Polską podczas organizacji poszczególnych wydarzeń oraz obchodów 30. rocznicy zawiązania porozumienia w węgierskim Wyszehradzie przez Polskę, Węgry, Czechy i Słowacje, która dała początek współpracy w formacie V4.

Podczas spotkania wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że czas pandemii przynosi nowe wyzwania. Dzieje się tak zarówno w wymierzę krajowym – pod kątem zabezpieczenia zdrowia obywateli, jak również w wymiarze międzynarodowym, bowiem dyplomacja przenosi się w wymiar wirtualny. W tym kierunku także będą podążać – przynajmniej częściowo – wydarzenia związane z polską prezydencją w V4.

Wiceminister zwrócił uwagę, że istotnym komponentem polskiego przewodnictwa będzie kwestia sztucznej inteligencji i wymiaru technologicznego, a punkt kulminacyjny nastąpi w lutym 2021 roku. Profesor Piotr Bajda podkreślił, że obszarem, w którym polska prezydencja będzie mogła zaznaczyć swoją obecność są kontakty międzyludzkie, które zostały znacznie ograniczone i nadszarpnięte przez pandemię. Możliwe jest również połączenie w wielu aspektach dwóch wymiarów współpracy – w ramach Trójmorza i V4.

Vít Dostál z Centrum Badawczego AMO w Czechach podsumował upływającą czeską prezydencję zaznaczając, że Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym ogniwem współpracy, a w ramach czeskiej prezydencji udało się polepszyć jej wizerunek i perspektywy na przyszłość.

Spotkanie prowadziła koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie – Karolina Wanda Olszowska.

Całe spotkanie dostępne jest w zapisie wideo:
YouTube MSZ: https://youtu.be/bwncWkzYsdg

Facebook RODM Kraków:
https://www.facebook.com/RODMcracow/videos/188954679192566

Facebook i Twitter Warsaw Institute
Zachęcamy do odsłuchania debaty!

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy