Ukraine Monitor prezentuje najświeższe informacje dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych spraw Ukrainy – państwa, które obecnie stanowi arenę ścierania się interesów Wschodu i Zachodu.
Data: 30 czerwca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński
Afrykańska „misja pokojowa”
Wyprawa grupy afrykańskich przywódców do Kijowa, a następnie Moskwy, tylko oficjalnie była „misją pokojową”. W rzeczywistości było to działanie sprzyjające Rosji, co nie dziwi, biorąc pod uwagę polityczne związki, choćby RPA, z Moskwą.
Prezydent RPA Cyril Ramaphosa udał się z podróżą do Kijowa i Moskwy. W „misję pokojową” zaangażowane były też Zambia, Komory, Kongo, Egipt, Senegal i Uganda. „Misja” ta od początku była skazana na porażkę. Choćby dlatego, że obie strony wojny nie wyrażają dziś gotowości do rozmów. Po drugie, w agendzie afrykańskich liderów nie było mowy o zasadzie integralności terytorialnej, o wypłacie przez Rosję reparacji wojennych i o pociągnięciu winnych do odpowiedzialności. Z góry było wiadome, że Kijów to odrzuci. Tym bardziej, że RPA tak się nadaje na mediatora, jak Chiny. Oba państwa należą do bloku BRICS, z udziałem jeszcze Brazylii, Rosji i Indii. Afrykańska propozycja została wykorzystana, by promować rosyjskie operacje informacyjne, których celem jest spowolnienie pomocy zachodniej dla Ukrainy. Głównym celem przybycia afrykańskiej delegacji do Kijowa było zniesienie nakazu aresztowania Putina, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny – powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Taki środek mógłby zostać wymieniony w inicjatywie dotyczącej zorganizowania negocjacji w celu zakończenia wojny. – Rozmowy pokojowe z Rosją są możliwe tylko po całkowitym wycofaniu wojsk agresora z naszego kraju; pozwolenie na jakiekolwiek negocjacje teraz, gdy nasze ziemie są okupowane, skutkowałoby zamrożeniem wojny, czyli bólu i cierpienia – oznajmił prezydent Zełenski po spotkaniu w Kijowie z delegacją siedmiu państw Afryki. W ostatnich miesiącach zarówno Ukraina jak i Rosja usiłowały wzmocnić swoje wpływy na kontynencie afrykańskim. Państwa afrykańskie, które należą do znaczących odbiorców produkowanego w Ukrainie i Rosji zboża, obawiają się o skutki konfliktu, zwłaszcza wobec nawracających ostrzeżeń, że Rosja może wycofać się z umowy dotyczącej eksportu żywności z czarnomorskich portów Ukrainy.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.