Data: 5 czerwca 2023

Porozumienie USA i Papui-Nowej Gwinei

Papua-Nowa Gwinea podpisały pakt bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykańscy żołnierze uzyskają dostęp do portów i lotnisk tego kraju na Oceanie Spokojnym.

ŹRÓDŁO: PG.USEMBASSY.GOV

Początkowo USA uzyskały dostęp do kolejnych baz na Filipinach, teraz skierowały swoje zainteresowanie ku Papui-Nowej Gwinei. Kraj ten był miejscem zaciętych bitew podczas II wojny światowej, posiada również prawie 10 milionów ludzi co czyni go najbardziej zaludnionym krajem wyspiarskim na Pacyfiku. Indo-Pacyfik jest kluczowy w strategicznych planach administracji Joe Bidena.
 
Departament Stanu oświadczył, że nowo podpisana umowa zapewnia ma na celu poprawić współpracę w zakresie bezpieczeństwa, zwiększyć potencjał sił obronnych Papui-Nowej Gwinei i zwiększyć stabilność w regionie. Pełne porozumienie zostanie przedstawione opinii publicznej w najbliższych miesiącach. Co ciekawe, początkowo Papuę-Nową Gwinee miał odwiedzić Joe Biden, ale musiał odwołać wizytę z powodu rozmów dotyczących limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Byłoby to historyczne wydarzenie, gdyż jak dotąd żaden urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych nie odwiedził wyspiarskiego kraju Pacyfiku.
 
James Marape, premier Papui-Nowej Gwinei, powiedział, że pakt jest korzystny dla obu stron i zabezpiecza interesy narodowe tego kraju. Pomaga również Papui-Nowej Gwinei stać się silną gospodarką w tej części świata. Nie wszyscy mieszkańcy kraju jednak popierają porozumienie. W drugim co do wielkości mieście Lae wybuchły protesty studentów. Wielu mieszkańców całego Pacyfiku jest zaniepokojonych rosnącą militaryzacją regionu. Zaczęły rozpowszechniać się plotki, że podpisana umowa daje personelowi USA immunitet prawny do działania na terenie całego kraju i zwalnia ich od odpowiedzialności prawnej. Umowa ma też prowokować Chiny. Premier James Marape, zaprzeczył, jakoby personel USA miał mieć immunitet prawny i powiedział, że nie zostaną wprowadzone żadne poprawki do konstytucji lub inne akty prawne związane z porozumieniem. Marape powiedział, że kraj stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem i umowa jest konieczna. Z kolei były premier Peter O’Neill oskarżył Marape o umieszczenie kraju „w epicentrum militarnej burzy między Chinami a USA poprzez zgodę na zawarcie porozumień obronnych”. W odpowiedzi na wiadomość o wizycie Blinkena w Papui Nowej Gwinei, Chiny ostrzegły przed wprowadzeniem „geopolitycznych gier” do regionu.
 
Stany Zjednoczone podpisały również umowę morską z Papuą Nową Gwineą, która daje możliwość amerykańskiej straży przybrzeżnej na współpracę na Oceanie Spokojnym w celu zwalczania nielegalnych połowów i przemytu narkotyków. Departament Stanu podkreślił, że siły zbrojne USA i Papui-Nowej Gwinei już teraz współpracują w zakresie bezpieczeństwa, między innymi poprzez wspólne ćwiczenia humanitarne i szkolenia personelu wojskowego. Wizyta zbiegła się w czasie z podróżą premiera Indii Narendry Modiego, który był gospodarzem spotkania z przywódcami wysp Pacyfiku w celu omówienia sposobów lepszej współpracy. Australia również przygotowuje się do podpisania własnego traktatu bezpieczeństwa.
 
Dawid Krupa jest studentem czwartego roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z różnymi instytucjami kultury takimi jak Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Fundacja Forum Dialogu. Do jego zainteresowań należą polityka krajowa, stosunki międzynarodowe, religioznawstwo i ogrodnictwo.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top