Data: 22 maja 2023

Wizyta prezydenta Filipin w Waszyngtonie: USA wzmacniają gwarancje bezpieczeństwa dla Manili

W dniach 30 kwietnia – 4 maja br. prezydent Filipin Ferdinand Marcos jr przebywał z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych w ramach zacieśniania współpracy dwustronnej pomiędzy Manilą i Waszyngtonem. USA dodatkowo zobowiązało się przyjść Filipinom z pomocą w razie ataku na Pacyfiku.

ŹRÓDŁO: OFFICE OF THE PRESS SECRETARY

Najważniejszym momentem wizyty prezydenta Marcosa jr. w Stanach było spotkanie z Joe Bidenem w Białym Domu. Tuż po rozmowie obydwu przywódców administracja prezydenta Bidena zapowiedziała, że USA przyjdą Filipinom z pomocą w razie ataku na filipińskie siły na Pacyfiku, gdzie od roku dochodzi do niebezpiecznych incydentów z udziałem chińskich okrętów. Prezydent Biden potwierdził zobowiązania sojusznicze wobec Filipin, podkreślając, że atak na filipińskie siły zbrojne oraz statki na Morzu Południowochińskim oznaczałyby uruchomienie mechanizmów w zakresie wzajemnej obrony.
 
Przywódcy mówili też o wzmocnieniu i modernizacji sił filipińskich. Amerykanie zauważyli także hybrydowe i nieregularne działania wojenne chińskiej floty oraz używanie statków nienależących do marynarki wojennej, w tym kutrów rybackich.
 
W wydanym przez administrację Bidena komunikacie nie sformułowano wprost żadnych zarzutów pod adresem Chin, aczkolwiek skrytykowano działania Pekinu w basenie Morza Południowochińskiego. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin odpowiedziało natomiast, że zdecydowanie sprzeciwia się działaniom trzeciego kraju, który ingeruje w kwestię Morza Południowochińskiego, tym samym podważając suwerenności terytorialnej Chińskiej Republiki Ludowej.
 
Po latach Filipiny jednoznacznie opowiedziały się po stronie USA, co tylko wzmocniło pozycję Waszyngtonu na Morzu Południowochińskim. Wizyta Marcosa jr. w Waszyngtonie stanowi tym samym jednoznaczny sygnał dla krajów regionu, które zawiązały mniej lub bardziej formalne sojusze z USA lub Chinami.

 
Szymon Polewka jest studentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Interesuje się historią stosunków międzynarodowym, dziejami Eurazji oraz krajów niemieckojęzycznych w Europie. Do jego zainteresowań należą także stosunki międzykulturowe oraz energetyka. Obecnie jest stypendystą Uniwersytetu w Bremie. Dotychczasowe doświadczenie zdobywał w kołach młodzieżowych oraz studenckich (AIESEC, Koło Naukowe Wyzwań Zielonego Ładu). Brał także udział w organizacji Forum Ekonomicznego w Karpaczu w 2020 r.
 
Źródła:

1. Clarified U.S. Defense Commitments Rock the Boat in the South China Sea, Stratfor, 5 maja 2023 r.
https://worldview.stratfor.com/article/clarified-us-defense-commitments-rock-boat-south-china-sea

2. Kurlantzick J., President Marcos Jr. Meets With President Biden—But the U.S. Position in Southeast Asia is Increasingly Shaky, Council on Foreign Relations, 2 maja 2023 r.
https://www.cfr.org/blog/president-marcos-jr-meets-president-biden-us-position-southeast-asia-increasingly-shaky

3. Zhang A., US, Philippines Issue New South China Sea Defense Guidelines, voanews, 4 maja 2023 r.
https://www.voanews.com/a/us-philippines-issue-new-south-china-sea-defense-guidelines/7079809.html

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top