Data: 28 marca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Więcej rosyjskiego LNG w Europie

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała UE do wycofania się z importu LNG z Rosji najszybciej jak to możliwe. Apelowała, by nie podpisywano nowych kontraktów na zakup rosyjskiego gazu po wygaśnięciu tych obowiązujących.

ŹRÓDŁO: novatek.ru

W 2022 roku kraje Unii sprowadziły 20 mld m³ rosyjskiego gazu skroplonego, co stanowiło blisko 15 proc. całego unijnego importu LNG. Dla Rosji z kolei dostawy do UE stanowiły aż 73 proc. całego eksportu LNG w 2022 r. Rok wcześniej było 65 proc. Wzrost nastąpił mimo wojny z Ukrainą i unijnych sankcji. Rosja dostarcza LNG do Europy głównie z Yamal LNG (roczna przepustowość 17,4 mln ton), kontrolowanego przez Novatek terminala na Dalekiej Północy. Znacznie mniejsza ilość gazu skroplonego płynie do UE z nadbałtyckiego terminala Portowaja (roczna przepustowość 1,5 mln ton) należącego do Gazpromu. W 2022 roku głównymi odbiorcami rosyjskiego LNG były Francja (5,4 mln ton), Hiszpania (3,8 mln ton) oraz terminale w Belgii (2,1 mln ton) i Holandii (1,8 mln ton). Umowy Rosjan z zachodnimi firmami w terminalach przeładunkowych, choćby belgijskim Zeebrugge LNG, umożliwiają dostarczanie gazu skroplonego do Chin, Japonii, Korei Południowej, Indii i Pakistanu nawet zimą, gdy najkrótsza trasa na Daleki Wschód – przez Ocean Arktyczny – jest całkowicie zamarznięta. Rosyjskie lodołamacze dostarczają surowiec do Europy Zachodniej, a stamtąd ładunek dalej w świat zabierają zwykłe tankowce LNG. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej eksport LNG z Rosji wzrósł w 2022 roku o 10 proc. Aż 43 proc. tego eksportu trafiało do UE. Większość krajów UE ogranicza lub zupełnie rezygnuje z rosyjskiego LNG, ale np. import przez Hiszpanię od stycznia 2022 do stycznia 2023 wzrósł o ponad 190 proc. Zwiększył się też udział rosyjskiego gazu w całości importu do Hiszpanii, z 5,8 proc. do 19,2 proc. Rosja jest już czwartym największym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii, po Algierii, USA i Nigerii.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top