Russia Monitor to przegląd najistotniejszych wydarzeń dotyczących szeroko pojętej polityki bezpieczeństwa w Rosji oraz polityki zagranicznej Kremla.
Data: 28 marca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński
Więcej rosyjskiego LNG w Europie
Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała UE do wycofania się z importu LNG z Rosji najszybciej jak to możliwe. Apelowała, by nie podpisywano nowych kontraktów na zakup rosyjskiego gazu po wygaśnięciu tych obowiązujących.
W 2022 roku kraje Unii sprowadziły 20 mld m³ rosyjskiego gazu skroplonego, co stanowiło blisko 15 proc. całego unijnego importu LNG. Dla Rosji z kolei dostawy do UE stanowiły aż 73 proc. całego eksportu LNG w 2022 r. Rok wcześniej było 65 proc. Wzrost nastąpił mimo wojny z Ukrainą i unijnych sankcji. Rosja dostarcza LNG do Europy głównie z Yamal LNG (roczna przepustowość 17,4 mln ton), kontrolowanego przez Novatek terminala na Dalekiej Północy. Znacznie mniejsza ilość gazu skroplonego płynie do UE z nadbałtyckiego terminala Portowaja (roczna przepustowość 1,5 mln ton) należącego do Gazpromu. W 2022 roku głównymi odbiorcami rosyjskiego LNG były Francja (5,4 mln ton), Hiszpania (3,8 mln ton) oraz terminale w Belgii (2,1 mln ton) i Holandii (1,8 mln ton). Umowy Rosjan z zachodnimi firmami w terminalach przeładunkowych, choćby belgijskim Zeebrugge LNG, umożliwiają dostarczanie gazu skroplonego do Chin, Japonii, Korei Południowej, Indii i Pakistanu nawet zimą, gdy najkrótsza trasa na Daleki Wschód – przez Ocean Arktyczny – jest całkowicie zamarznięta. Rosyjskie lodołamacze dostarczają surowiec do Europy Zachodniej, a stamtąd ładunek dalej w świat zabierają zwykłe tankowce LNG. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej eksport LNG z Rosji wzrósł w 2022 roku o 10 proc. Aż 43 proc. tego eksportu trafiało do UE. Większość krajów UE ogranicza lub zupełnie rezygnuje z rosyjskiego LNG, ale np. import przez Hiszpanię od stycznia 2022 do stycznia 2023 wzrósł o ponad 190 proc. Zwiększył się też udział rosyjskiego gazu w całości importu do Hiszpanii, z 5,8 proc. do 19,2 proc. Rosja jest już czwartym największym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii, po Algierii, USA i Nigerii.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.