Data: 24 lutego 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Ekspansja Novateku. W tym roku ruszy Arctic LNG 2

Największy prywatny koncern gazowy w Rosji utrzymuje harmonogram uruchomienia projektu Arctic LNG 2. Pierwsza linia produkcji gazu skroplonego ma rozpocząć działalność pod koniec 2023 roku – zapewnia prezes firmy Novatek Leonid Michelson. Mimo wojny i międzynarodowych sankcji, rosyjski koncern gazowy kontynuuje realizację swoich wielkich projektów arktycznych.

ŹRÓDŁO: novatek.ru

– Uruchomienie pierwszej linii w 2023 roku, drugiej w 2024 roku i trzeciej w 2026 roku. Na dzień dzisiejszy utrzymujemy datę startu projektu – powiedział Michelson podczas India Energy Week. Michelson dodał, że zarówno pierwsza, jak i druga linia już teraz w pełni mają zapewnione dostawy surowca i są zaopatrzone w niezbędne moce wytwórcze. Arctic LNG 2 to drugi po Yamal LNG projekt Novateku w zakresie produkcji skroplonego gazu ziemnego na dużą skalę. Zapleczem surowcowym dla terminalu nad Zatoką Ura, 40 km od Murmańska, ma być złoże Utrienneje, położona na Półwyspie Gydańskim w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. W ramach projektu planuje się budowę trzech linii przetwórczych o wydajności 6,6 mln ton każda (19,8 mln ton LNG rocznie). Terminal przeładunkowy LNG na wybrzeżu Morza Barentsa również ma być gotowy jeszcze w 2023 roku. Po pełnym ukończeniu prac Arctic LNG 2 będzie największym tego typu projektem w Rosji. Zatoka Ura była dotąd znana przede wszystkim znana z bazy atomowych okrętów podwodnych. Fiord ma głębokie wody i nie zamarza w okresie zimowym. Terminal przeładunkowy będzie składała się z pływających platformy i zbiorników, które mogą pomieścić do 360 tys. ton LNG każdy i jednocześnie obsługiwać będzie mógł dwa tankowce LNG. Terminal będzie wykorzystywany dla usprawnienia i zmniejszenia kosztów transportu LNG na kierunek europejski. Gazowce klasy lodołomaczy będą dostarczać tam gaz z zakładów na półwyspach Jamał i Gydan. Po przeładunku odbierać go będą na eksport zwykłe gazowce (Zatoka Ura jest niezamarzającym akwenem). Pływający terminal będzie miał zdolność do obsługi około 20 mln ton LNG rocznie. Buduje go koreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Zresztą Novatek zastrzega, że Arctic LNG 2 ma służyć również odbiorcom w Azji, dzięki wykorzystaniu Północnego Szlaku Morskiego.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy