Data: 20 lutego 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Eksport węglowodorów w 2022 roku. Rosjanie stawiają na LNG

Słodko-gorzki był dla Rosji miniony rok pod względem wyników eksportu kluczowych dla budżetu węglowodorów. Sprzedano więcej ropy, ale już wiadomo, że będzie tylko gorzej. Sprzedano mniej gazu, ale tu z kolei in plus wyróżnia się segment LNG.

ŹRÓDŁO: novatek.ru

Eksport rosyjskiego gazu w 2022 roku spadł o 25,1 proc. do 184,4 mld metrów sześciennych, mimo wzrostu dostaw do Chin przez rurociąg Siła Syberii o 48 proc., które osiągnęły historyczne maksimum 14,4 mld metrów sześciennych. Spadek eksportu „wynika z przyczyn obiektywnych – odmowy zakupu rosyjskiego gazu przez kraje europejskie, a także sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2” – stwierdził wicepremier Aleksandr Nowak. Jednocześnie wzrósł eksport ropy naftowej w 2022 roku – o 7,6 proc., do poziomu 242 mln ton. Wydobycie wzrosło o 2 proc., do poziomu 535,2 mln ton. Wicepremier Nowak zauważył, że modernizacja przemysłu rafineryjnego w Rosji doprowadziła do wzrostu produkcji benzyny do aut i oleju napędowego odpowiednio o 4,4 proc. (do 42,6 mln ton) i 6 proc. (do 85 mln ton). Wicepremier Rosji zapowiedział, że w 2023 roku planuje się wysłać ponad 80 proc. eksportu ropy i 75 proc. eksportu produktów naftowych do zaprzyjaźnionych krajów. „Jeśli chodzi o dostawy do państw, które wspierają bezprawne ograniczenia cenowe, to tutaj nasze stanowisko jest powszechnie znane i pozostaje niezmienne: takie kraje nie otrzymają rosyjskiej ropy” – zaznaczył Nowak. Przy spadku łącznym eksportu gazu, mocno wzrósł eksport gazu skroplonego. „Szczególną wagę przywiązujemy do rozwoju produkcji LNG. Eksport LNG wzrósł w ubiegłym roku o 7,9 proc. do 45,7 mld metrów sześciennych. Światowy rynek gazu staje się jak najbardziej globalny, więc skroplony gaz ziemny będzie w przyszłości coraz bardziej pożądany ze względu na mobilność” – podkreślił Aleksandr Nowak. Wicepremier twierdzi, że gospodarcze wskaźniki rosyjskich projektów LNG okazują się jednymi z najbardziej konkurencyjnych na świecie dzięki niskim kosztom wydobycia oraz niskim wydatkom na funkcjonowanie łańcuchów logistycznych. Oprócz tego, zauważa Nowak, produkcja rosyjskiego gazu skroplonego pozytywnie wyróżnia się stosunkowo niskim śladem węglowym. Dlatego też, pomimo zewnętrznych ograniczeń, realizacja wszystkich planowanych projektów LNG pozostaje priorytetem. W związku z tym Rosja pracuje nad technologicznym rozwojem tego sektora. W pierwszej kolejności chodzi o stworzenie krajowych kompleksów skraplania gazu. Na ten cel w budżecie wydzielono 1 mld rubli. „Uruchomione i częściowo sfinansowane zostaną cztery projekty LNG dla produkcji na średnią i dużą skalę” – obiecuje Nowak. Łącznie w Rosji planuje się zrealizować 18 takich projektów. Na przykład w zakładach skraplania gazu Yamal LNG już działa oparty na własnej technologii kompleks pod nazwą Arktyczna Kaskada. Ważnym elementem rozwoju sektora LNG ma być rozwój Północnego Szlaku Morskiego, tam właśnie, na Dalekiej Północy koncentrują się eksportowe możliwości Rosji.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top