Russia Monitor to przegląd najistotniejszych wydarzeń dotyczących szeroko pojętej polityki bezpieczeństwa w Rosji oraz polityki zagranicznej Kremla.
Data: 16 lutego 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński
Austria i Holandia zwiększyły import węglowodorów z Rosji
Rosyjski budżet odczuwa już boleśnie unijne sankcje dotyczące ropy i gazu, jednak wcale nie oznacza to nagłej utraty rynków zbytu w Europie. Przeciwnie, okazuje się, że niektóre kraje UE nawet zwiększały import rosyjskich węglowodorów. Choćby Austria i Holandia.
Ambasador Rosji w Hadze i zarazem stały przedstawiciel Rosji przy OPCW Aleksandr Szulgin powiedział agencji RIA Novosti, że „Holendrzy nadal kupują rosyjski skroplony gaz ziemny, a w drugiej połowie 2022 roku gwałtownie zwiększyli zakupy rosyjskiej ropy, starając się zgromadzić jej zapasy przed embargiem obowiązującym w całej UE”. Unijne sankcje na ropę z półrocznym opóźnieniem weszły w życie 5 grudnia 2022, sankcje na paliwo zaczęły obowiązywać dwa miesiące później, 5 lutego 2023. UE zakazuje importu rosyjskich produktów naftowych, a jednocześnie kraje UE i G7 ustalają na nie pułap cenowy. Decyzja UE o wprowadzeniu embarga zarówno na produkty naftowe, jak i ropę naftową zapadła latem ubiegłego roku. Z kolei import gazu z Rosji zwiększyła Austria. Udział rosyjskiego surowca w całości importu Austrii w grudniu 2022 roku wyniósł 71 procent. Poinformował o tym dziennik „Der Standard”, powołując się na dane Europejskiej Sieci Operatorów Przesyłu Gazu i austriackiego regulatora energetycznego. Co ciekawe, od maja do października 2022 roku dostawy gazu z Rosji do Austrii stopniowo malały, z 70 proc. do poniżej 20 proc. całości importu. Dwa ostatnie miesiące ubiegłego roku to jednak gwałtowny wzrost. W listopadzie do 40 proc. całości importu, a w grudniu już ponad 70 proc. Austriacy tłumaczą to spadkiem w tym okresie importu z Niemiec i Włoch, przy utrzymaniu dostaw z Rosji na stabilnym poziomie. W sumie jednak, jak wynika z informacji przekazanych przez rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka, łączny eksport gazu przez Rosję (gazociągi i LNG) w 2022 roku spadł aż o 25,1 proc. do 184,4 mld metrów sześciennych. Ale już sam eksport LNG wzrósł o 7,9 proc. do 45,7 mld metrów sześciennych. Wicepremier Nowak zapowiedział, że Rosja zamierza zrekompensować obniżenie eksportu gazu do Europy poprzez przekierowanie jego dostaw na rynek krajowy. Rządowe plany gazyfikacji Rosji zakładają wzrost z poziomu 73 proc. na początku 2023 roku do 74,7 proc. w 2024 roku i 82,9 proc. do 2030 roku.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.