U.S. Weekly oferuje analityczne spojrzenie na procesy geopolityczne zachodzące na arenie międzynarodowej, które w sposób bezpośredni lub pośredni oddziałują na politykę Stanów Zjednoczonych. To geopolityczna kolumna powstająca przy współpracy z mediami polonijnymi. Do partnerów należą: Dziennik Związkowy – największe pismo polonijne w USA, Polishexpress oraz WIrlandii.pl
Data: 20 czerwca 2022
Stany Zjednoczone potwierdzają silny sojusz strategiczny z Nową Zelandią
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden gościł 31 maja 2022 w Białym Domu premier Nowej Zelandii Jacindę Ardern. Celem spotkania polityków było potwierdzenie silnego partnerstwa pomiędzy oboma krajami oraz wypracowanie wspólnej reakcji w odpowiedzi na pakt Wysp Salomona z Chińską Republiką Ludową.
Premier Nowej Zelandii gościła w stolicy Stanów Zjednoczonych pośród rosnących wątpliwości względem profilu bezpieczeństwa na południowym Pacyfiku. Chodzi o umowę nawiązaną pomiędzy Wyspami Salomona a Chińską Republiką Ludową, która stwarza potencjalne zagrożenie zwiększenia obecności militarnej chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w regionie. W czasie spotkania, liderzy potwierdzili mocne więzi, które łączą oba państwa. Wynikają one m.in. z Deklaracji z Wellington (2010), która wskazała nowy rozdział w bliższych stosunkach USA i Nowej Zelandii. Umowa ta ustanowiła ramy strategicznego partnerstwa w celu kształtowania przyszłej praktycznej współpracy i dialogu politycznego. Została podpisana 5 listopada 2010 r. przez ówczesną sekretarz stanu USA Hillary Clinton i ministra spraw zagranicznych Nowej Zelandii Murraya McCully’ego.
Jak wskazuje komunikat na stronie Białego Domu, zarówno Ardern, jak i Biden wskazali kilka kluczowych zagadnień, które stanowić będą trwałe elementy współpracy obu państw. [1]
I. Architektura regionalna i bezpieczeństwo
Pomimo globalnego wydźwięku partnerstwa Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii, relacje obu państw skupiać się mają głównie na współpracy w regionie Indo-Pacyfiku. Realizacja tego postulatu jest bezpośrednim wdrożeniem w życie założeń Strategii Indo-Pacyfiku administracji Joe Bidena. Jednym z planów USA w regionie jest wsparcie budowy suwerennych i prosperujących państw, które swoje zasady opierać będą na porządku międzynarodowym. W tym celu oba państwa wspierają inicjatywę Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
II. Dobrobyt na Indo-Pacyfiku
Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia zamierzają wzmocnić współpracę w celu promowania wzrostu obu gospodarek z korzyścią dla wszystkich ich obywateli oraz zbadanie, w jaki sposób bilateralne porozumienia mogą rozszerzyć handel i inwestycje w celu wzmocnienia bezpieczeństwa łańcuchów dostaw i odporności gospodarczej. W tym celu Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia wznowią coroczne dyskusje dotyczące ramowej umowy handlowej i inwestycyjnej (TIFA).
W imię realizacji powyższych celów, oba państwa deklarują też pełną współpracę w ramach ogłoszonych przez Joe Bidena, podczas niedawnego szczytu QUAD w Tokio, Indyjsko-Pacyficznych Ram Gospodarczych dla Dobrobytu (IPEF). Zarówno prezydent USA, jak i premier Nowej Zelandii pokreślili także znaczenie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).
III. Wyzwania XXI wieku
W tym punkcie wymienionym w oficjalnej notce Białego Domu przeczytać można o zacieśnieniu współpracy w ramach walki z ociepleniem klimatu oraz zarządzaniu przestrzenią oceaniczną przez morskie demokracje regionu Indo-Pacyfiku. Prezydent Biden i premier Ardern zobowiązali się również w zakresie zakończenia ostrej fazy pandemii COVID-19, jednocześnie pracując nad zapobieganiem, wykrywaniem, przygotowywaniem się i reagowaniem na przyszłe globalne sytuacje kryzysowe i zagrożenia pandemiczne dotyczące zdrowia.
Spotkanie Bidena z Ardern jest kontynuacją serii działań zmierzających do wzmocnienia pozycji Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku. Było ono zwieńczeniem majowego planu, który obejmował waszyngtoński szczyt z udziałem przywódców Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN); sojuszniczą wizytę Bidena w Korei Południowej i Japonii; oraz szczyt w Tokio wśród przywódców państw zrzeszonych w formacie QUAD.
Wszystkie wymienione przedsięwzięcia są bezpośrednią odpowiedzią na rosnące dążenia terytorialne Chińskiej Republiki Ludowej w regionie. Odkąd w 2013 roku władzę w Pekinie objął Xi Jinping, znacząco wzrosło zaangażowanie Chin w zakresie roszczeń oraz zagrożeń wobec państw znajdujących się w regionie Indo-Pacyfiku. Xi w ten sposób prowadzi politykę tzw. „chińskiego snu”, której głównym celem jest maksymalna ekspansja. Nowa Zelandia również wyraziła obawy dotyczące chińskiej obecności w regionie Indo-Pacyfiku po zawarciu przez Pekin umowy bezpieczeństwa z Wyspami Salomona.
Przez 80 lat trwania relacji dyplomatycznych pomiędzy USA i Nową Zelandią, stosunki bilateralne przynosiły wymierne korzyści ich obywatelom. Obecne czasy wymagają jednak podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności państw zlokalizowanych w obszarze Indo-Pacyfiku. Jacinda Ardern wyjechała z Waszyngtonu z silnym zapewnieniem Joe Bidena, które streścić można w brzmieniu słów wyrytych na tablicy pamiątkowej Korpusu Piechoty Morskiej w Wellington w Nowej Zelandii: „Jeśli kiedykolwiek potrzebujesz przyjaciela, masz go.”
[1] https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2022/05/31/united-states-aotearoa-new-zealand-joint-statement/
Jan Hernik – Absolwent Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w teorii wpływu religii, rasy i pochodzenia etnicznego na wybór polityczny w amerykańskich wyborach prezydenckich. Jego zainteresowania badawcze obejmują także aktywność USA w regionie Indo-Pacyfiku.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.