U.S. WEEKLY

Data: 16 maja 2022

Biden będzie uczestniczył w szczycie państw QUAD w Japonii

Szczyt państw zrzeszonych w sojuszu QUAD odbyć się ma 24 maja 2022 roku. QUAD to partnerstwo między Australią, Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Indiami, którego nieoficjalnym celem jest odparcie chińskiej ekspansji na Indo-Pacyfiku. Planowane spotkanie liderów państw sojuszniczych jest ważnym punktem polityki zagranicznej administracji Joe Bidena w kontekście rosnących napięć na Indo-Pacyfiku.

ŹRÓDŁO: Twitter

W pierwszej połowie kwietnia, prezydent Joe Biden wskazał, że planuje wziąć udział w zbliżającym się szczycie państw sojuszniczych QUAD. Współpraca partnerska państw zrzeszonych w tym układzie jest kluczowa dla odparcia narastającej ingerencji Chin na wodach Pacyfiku. Spotkanie liderów Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Indii będzie miało za zadanie pogłębić współpracę i pokazać jedność w obliczu obecnych zagrożeń w tym regionie świata. Obecność Bidena na tym spotkaniu wiązać się będzie z jego pierwszą wizytą w Azji i Japonii, jako prezydent Stanów Zjednoczonych.

W czasie gdy sporą część uwagi światowych, w tym amerykańskich, polityków przykuwa obecnie wojna na Ukrainie, administracja Białego Domu udowadnia, że nie traci z  pola widzenia również innych kluczowych dla dalszego rozkładu sił na świecie miejsc. Takim regionem niewątpliwie jest Indo-Pacyfik. Narastające napięcia na Morzu Południowochińskim i chińskie roszczenia względem Tajwanu stoją na priorytetowym miejscu polityki zagranicznej administracji Bidena. Potwierdza to zapowiadany na 24 maja szczyt QUAD w Japonii.

Szczyt w Japonii ma być wyrazem wysokiej pozycji tego państwa w strategii działań amerykańskich na Indo-Pacyfiku. To właśnie Japonia ma być w niej filarem bezpieczeństwa na północnych wodach, podczas gdy na południu widać rosnącą pozycję sojuszniczą Australii. O dyplomatycznej randze Japonii świadczy fakt, że poprzednik premiera Fumio Kishidy, Yoshihide Suga, był pierwszym zagranicznym przywódcą zaproszonym do Białego Domu na rozmowy po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Rosnąca rola Australii, która wchodzi w szereg paktów bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku objawia się regularnym wzmacnianiem potencjału militarnego. Zarówno działania podejmowane w ramach sojuszu AUKUS, jak i propozycje zwiększenia liczebności australijskiej armii przez Scotta Morrisona pokazują, że ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo tego regionu spoczywał będzie również na barkach Canberry. Uwagę amerykańskiej administracji w kierunku Australii przykuwa dodatkowo zagrożenie, jakie niesie ze sobą rozwijająca się współpraca Wysp Salomona z Chińską Republiką Ludową. Problematyczne może okazać się jednak wyznaczenie australijskiej delegacji na szczyt QUAD. Odbędzie się on bowiem tylko 3 dni po wyborach federalnych w tym kraju. Australijczycy oddadzą swoje głosy  21 maja 2022r. Jeśli wyniki wyborów okażą się zbliżone, a parlament jest zawieszony, oznacza to, że do czasu szczytu może nie udać się zaprzysiężyć nowych reprezentantów australijskiej władzy. Biuro Prasowe Białego Domu odmówiło ujawnienia, czy data zostanie zmieniona w związku z ogłoszeniem australijskich wyborów.

11 kwietnia 2022 roku prezydent Joe Biden rozmawiał w czasie wirtualnej konferencji  z premierem Indii Narendra Modim. Prezydent USA wyraził chęć spotkania się z indyjskim politykiem w czasie majowego szczytu QUAD. Sam szczyt w Tokio, jak i spotkania bilateralne ze stroną indyjską dowodzą, iż Stany Zjednoczone zamierzają znacząco poprawić stosunki w celu wzmocnienia swojej pozycji w regionie Indo-Pacyfiku. Indie, które historycznie mają bliskie związki z Rosją, wyróżniają się wśród członków QUAD tym, że nie potępiają jednoznacznie Moskwy za wojnę na Ukrainie, a także powstrzymują się od nałożenia sankcji. Szczyt w Tokio może być więc dogodnym momentem dla amerykanów, aby wymusić na Indiach zajęcie twardego stanowiska w kwestii Federacji Rosyjskiej, a co za tym idzie, również sprzymierzonych z reżimem Władimira Putina Chin.

Przed spotkaniem liderów QUAD, prezydent-elekt Korei Południowej Yoon Suk-yeol nieoficjalnie zwrócił się do liderów sojuszu z prośbą o udzielenie jego państwu charakteru obserwatora podczas zbliżającego się szczytu. W obliczu narastających tarć i roszczeń terytorialnych w regionie, nowy południowokoreański przywódca dąży do zacieśnienia więzi z Tokio i Waszyngtonem. Z pewnością rozszerzenie partnerstw na Pacyfiku byłoby na rękę Stanom Zjednoczonym, które budują stabilizację regionalnych demokracji na bazie zacieśnianych współpracach i sojuszach multilateralnych.

Spotkanie liderów państw regionu okalanego przez oceany Indyjski i Spokojny jest kolejnym dowodem na to, iż miejsce to jest kluczowe dla dalszego rozkładu sił na świecie i odegra ważną rolę w wyścigu supermocarstw pomiędzy Chińską Republiką Ludową, a Stanami Zjednoczonymi wspomaganymi przez licznych sojuszników paktów i koalicji anty-chińskich.

Jan Hernik

Redaktor naczelny portalu, Ekspert

Dziennikarz i publicysta, który zdobywał doświadczenie w polskich niezależnych mediach internetowych. W swojej karierze brał udział w tworzeniu projektów związanych z polityką krajową i geopolityką. Hernik ma doświadczenie w pracy jako prezenter telewizyjny i redaktor portalu informacyjnego. W Warsaw Institute jest redaktorem naczelnym strony internetowej i ekspertem w dziedzinie Stanów Zjednoczonych.

Absolwent Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w teorii wpływu religii, rasy i pochodzenia etnicznego na wybór polityczny w amerykańskich wyborach prezydenckich. Jego zainteresowania badawcze obejmują także erę kolonialną Stanów Zjednoczonych, prawo do posiadania broni oraz amerykańską myśl wolnościową.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top