Data: 30 czerwca 2021

Pandemiczny kryzys w Rosji. Fiasko kampanii szczepień

Choć wariant Delta straszy, Zachód wychodzi powoli z pandemii koronawirusa. Tymczasem w Rosji sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Padł dzienny rekord zgonów od początku pandemii, zaś odsetek zaszczepionych jest drastycznie niższy w porównaniu do innych znaczących krajów na świecie. Choć przecież to Rosja chwaliła się pierwszą na świecie szczepionką przeciw Covid-19.

ŹRÓDŁO: DUMA.GOV.RU

Choć rosyjski prezydent zaszczepił się już w lutym br., to dopiero teraz przyznał publicznie, że był to krajowej produkcji preparat Sputnik V. Podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami Władimir Putin oświadczył, że nadal jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom, ale przywódcy regionów Rosji mają prawo do wprowadzania obowiązku szczepienia dla grup ryzyka, aby uniknąć lockdownu. Tego samego dnia, 30 czerwca, ogłoszono dobowy rekord zgonów na Covid-19. 669 osób to najwięcej od początku pandemii w Rosji. Wykryto też ponad 21 tys. zakażeń. Ich liczba rośnie od początku czerwca, co władze wiążą z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. Mer Moskwy Siergiej Sobianin informował, że 90 proc. pacjentów z koronawirusem zakażonych jest wariantem Delta. Jednak głównym problemem wydaje się niechęć Rosjan do szczepienia przeciwko Covid-19. Minister zdrowia mówił 28 czerwca, że do tej pory tylko 23 mln Rosjan (na 144 mln) zaszczepiło się przeciw Covid-19. Dlatego władze około 20 regionów, w tym Moskwy, zarządziły faktyczny obowiązek szczepień. Przejść tę procedurę powinno co najmniej 60 proc. pracowników niektórych branż, głównie usług i handlu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 29 czerwca, że jednak nie uda się do jesieni br. zaszczepić 60 proc. populacji Rosji i zyskać odporności populacji na koronawirusa na tym poziomie. Władze twierdzą, że żaden z ponad 80 regionów Federacji nie zdąży zaszczepić 60 procent ludności. Sztab ds. walki z epidemią koronawirusa skorygował plan zaszczepienia przeciw Covid-19 do jesieni br. 60 procent obywateli i zaleca teraz zaszczepienie tylko 30-35 procent. Rozesłano z Moskwy do regionów nowe wytyczne. Teraz władze Rosji chcą, by 60 proc. dorosłych obywateli miało przeciwciała nie tylko po szczepieniu, ale także po przejściu zakażenia koronawirusem. Wcześniej w wytycznych mowa była wyłącznie o osobach zaszczepionych.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top