Data: 29 września 2020

Putin i Naryszkin o Białorusi. Zaostrzenie antyzachodniej retoryki

Kreml podkreśla poparcie dla Łukaszenki i straszy zachodnimi prowokacjami i presją, Łukaszenka w zamian deklaruje kolejne ustępstwa. Po sferze wojskowej czas na gospodarkę i kwestie integracji. Wypowiedzi wysokich rosyjskich urzędników, szczególnie szefa wywiadu, mogą jednak niepokoić, bo gdy Moskwa straszy prowokacjami Zachodu, to może wyglądać jak przygotowanie gruntu pod własne (rosyjskie) ostre posunięcia. Tym razem na Białorusi.

ŹRÓDŁO: KREMLIN.RU

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji Siergiej Naryszkin oświadczył, że USA planują włączenie do protestów na Białorusi „ekstremistycznych elementów” i że tego rodzaju aktywiści przechodzą szkolenie w Polsce, Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich. Motyw szkolonych rzekomo przez zachodnie wywiady rzekomych prowokatorów mających wywołać kolorową rewolucję to żadna nowość w retoryce Kremla. Uwagę zwracają jednak dwa elementy wypowiedzi Naryszkina. Po pierwsze, mocno antyamerykańskie ostrze oskarżeń. Mowa jest o Departamencie Stanu, o CIA, o Pentagonie. Po drugie, znaczące jest wskazanie na kwestie religijne przez Naryszkina. Szef rosyjskiego wywiadu oznajmił, że przeciwnicy władz białoruskich, ukrywający się za granicą, przygotowują głośną prowokację przeciwko Kościołowi katolickiemu. Zdaniem Naryszkina Waszyngton ingeruje w sytuację religijną na Białorusi. „Głośna prowokacja” wobec duchownego katolickiego miałaby wzmocnić nastroje antyrządowe wśród katolików na Białorusi oraz wmieszać w sytuację polityczną w tym kraju Watykan. Tego samego dni Władimir Putin powiedział, że na Białoruś wywierana jest od czasu sierpniowych wyborów prezydenckich „bezprecedensowa presja z zewnątrz”. Rosyjski prezydent wypowiadał się na nagraniu wideo, zwracając się do uczestników Forum Regionów Rosji i Białorusi. Podobne wystąpienie przygotował Alaksandr Łukaszenka. Jego słowa, że gotów jest rozmawiać z Rosją o wzmocnieniu bezpieczeństwa gospodarczego w połączeniu ze wcześniejszymi słowami ambasadora Białorusi w Rosji, że oba kraje wznowiły rozmowy w sprawie tzw. map drogowych pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, oznaczają kolejne ustępstwa Mińska.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top