Data: 11 sierpnia 2020 Autor: Łukasz Kobierski

Yang Jiechi o relacjach Chiny-USA

Na uwagę zasługuje artykuł opublikowany 7 sierpnia 2020 r. autorstwa Yang Jiechi pt. ,,Szanować historię, patrzeć w przyszłość i stanowczo chronić i ustabilizować relacje Chiny-USA”. Artykuł wskazuje, że współpraca z Chinami opłacała się Ameryce, ale obecnie rządzący w USA szukają sporu z Pekinem.

ŹRÓDŁO: U.S. DEPARTMENT OF STATE

Yang Jiechi jest członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i dyrektorem Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego KPCh. Jest jedną z najważniejszych osób w Chinach od spraw zagranicznych, szczególnie na odcinku Pekin-Waszyngton. M.in. w czerwcu na Hawajach odbył blisko siedmiogodzinne spotkanie z sekretarzem stanu USA, którym jest Mike Pompeo.

Jego artykuł składa się z pięciu części (wstępu oraz czterech rozdziałów). We wstępie autor zaznaczył, że relacje Chiny-USA są najważniejszymi na świecie. Zacytował również słowa przewodniczącego Xi Jinpinga z 2014 r. mówiące, że Chiny i Stany Zjednoczone mogą zyskać na współpracy i przegrać w konfrontacji. Historia ma potwierdzać tę zależność. Niemniej jednak, od jakiegoś czasu niektórzy samolubni politycy w USA wygłaszają fałszywe i bezpodstawne uwagi pod adresem Chin, próbując zakłócić dobre relacje.

Pierwszy rozdział miał na celu pokazanie dobrych historycznych relacji między obydwoma państwami. Choć od początku powstania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) stosunki były dość wrogie, dzięki „dyplomacji pingpongowej” udało się wyjść z marazmu. Zacytowano prezydenta USA Richarda Nixona, który miał powiedzieć, że ,,nie ma powodu, żebyśmy byli wrogami”. Przytoczono część cytatów z komunikatu szanghajskiego, umowy o uznaniu Tajwanu za część Chin oraz ostatecznego nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych w 1979 r. Yang Jiechi zaznacza, że Chiny i USA zawsze opierały się na wspólnym zrozumieniu, że obie strony uznają i szanują odmienny system społeczny, zaś fundamenty budowanej latami przyjaźni powinny być chronione.

W drugim rozdziale autor pokazuje, że wzajemne relacje przyniosły duże zyski finansowe dla firm amerykańskich. Chińska polityka otwarcia gospodarczego była dla wszystkich korzystna. Pekin wspierał dostawami sprzętu medycznego USA w walce z koronawirusem, był partnerem w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych, budując pokój i dobrobyt na świecie. Yang Jiechi podsumowuje rozdział twierdząc, że 41 lat relacji dyplomatycznych pokazuje, że wspólne interesy przeważają nad różnicami, duch współpracy win-win przyniesie sukcesu obu państwom i całemu światu oraz należy szanować swoje interesy i w konstruktywny sposób podchodzić do problemów.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

W kolejnym rozdziale przypomniano, że wszyscy tworzymy globalną wioskę i jesteśmy ze sobą współzależni. Wszystkie państwa powinny pracować na rzecz nowego typu stosunków międzynarodowych. Świat jest bardzo zróżnicowany, a Chiny wybrały ścieżkę socjalizmu o chińskiej charakterystyce, który przyniósł im dobrobyt oraz pokój i stabilność na całym świecie. Amerykańscy politycy próbują ingerować w sprawy Pekinu, ale nie przyniesie to skutku, gdyż KPCh ma duże poparcie społeczne. USA powinno uszanować drogę wybraną przez Chiny. W ramach pokojowego rozwoju zapraszają do inicjatywy Pasa i Szlaku, Jedwabnego Szlaku Zdrowia oraz do inwestowania w Chinach i tworzenia przyjaznego środowiska biznesowego.

Ostatni rozdział podsumowuje retorykę Yang Jiechi. USA powinno dla dobra całej ludzkości współpracować z Chinami, budując relacje w poczuciu odpowiedzialności za historię. Amerykanie powinni przestać oskarżać Chiny za problem COVID-19, a zamiast tego zacząć współpracę w zwalczaniu wirusa pod przywództwem Światowej Organizacji Zdrowia. Wezwał do natychmiastowego zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin tj. kwestie związane z Tajwanem, Hongkongiem, Tybetem i Sinciangiem. Współpraca jest jedynym dobrym wyborem. Stany Zjednoczone muszą zaprzestać nękania chińskich firm. Oba państwa powinny współpracować na arenie międzynarodowej w rozwiązywaniu globalnych problemów.

Powyższy artykuł jest kolejną próbą Chin mającą na celu przedstawianie się jako państwo nastawione pokojowo i gotowe do współpracy. Mimo to, praktycznie w każdym rozdziale znalazło się upomnienie w kierunku USA przeciwko atakom na Pekin i ingerowanie w ich sprawy wewnętrzne. Artykuł jest kolejnym krokiem przestawiającym Chiny w pozytywnym świetle, pomijając wiele spraw, takich jak np. łamanie praw człowieka, niewywiązywanie się z umowy handlowej, agresywna postawa na Morzu Południowochińskim itd. Należy spodziewać się braku zmiany prowadzonej retoryki przez obie strony konfliktu.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top