RUSSIA MONITOR

Data: 29 czerwca 2020

Gwałtowny spadek eksportu rosyjskiej ropy

W lipcu drastycznie spadnie eksport rosyjskiej ropy marki Urals. Z planowanego grafika dostaw za granicę wynika, że w lipcu 2020 roku Rosja eksportować będzie średnio 785 tys. baryłek dziennie. To aż o 40 procent mniej niż w czerwcu.

ŹRÓDŁO: MEDIA.GAZPROM-NEFT.COM

Z lipcowych planów rosyjskich eksporterów wynika, że surowiec w lipcu będzie wyprawiany za granicę z trzech portów morskich. Dwa leżą nad Bałtykiem (Primorsk i Ust’-Ługa w obwodzie leningradzkim), jeden nad Morzem Czarnym (Noworosyjsk). W lipcu eksport z Primorska ma się zmniejszyć o 1,3 mln ton, do poziomu 307 tys. baryłek dziennie. To o jedną trzecią mniej, niż było wyprawione w lipcu 2019 roku. Z kolei z portu w Ust’-Ługa planuje się dostarczać do zagranicznych odbiorców 284 tys. baryłek dziennie, zaś z Noworosyjska – mniej niż 200 tys. baryłek dziennie. Z początkiem czerwca cena Urals w północno-zachodniej Europie wzrosła o 7,42 dolara za baryłkę. Jak informuje agencja Argus Media, cena baryłki wyniosła 46,06 dolara (przy dostawie poprzez port w Rotterdamie). To oznacza, że rosyjska marka ropy wciąż jest droższa od marki Brent. W dniu 23 czerwca w Rotterdamie baryłka Urals była droższa od Brent o 1,55 dolara. Jednak od początku czerwca ta „premia” zmniejszyła się o 0,75 dolara za baryłkę „w wyniku niewysokiej marży przerobu w Europie i pogorszenia warunków dla dostaw” (Argus). Rosyjska ropa straciła na konkurencyjności także w Europie Południowej. Urals jest tam teraz droższy od Brent o 2,55 dolara za baryłkę, ale od początku czerwca też ta różnica zmniejszyła się – o 0,25 dolara. Różnice w cenie rosyjskiej i europejskiej ropy tłumaczy się mniejszą produkcją Urals w związku z zobowiązaniami Rosji w ramach OPEC+.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top