WYDARZENIA

Data: 7 maja 2020

Niemcy: Energiewende, atom i Nord Stream 2 – podsumowanie

W środę, 6 maja 2020 roku, redakcja The Warsaw Institute Review zorganizowała trzecią debatę ekspercką „Niemcy: Energiewende, atom i Nord Stream 2”. Analogicznie do poprzednich spotkań z cyklu, wydarzenie odbyło się w formie transmisji live, rozpoczynając od wykładów eksperckich, a następnie przechodząc do sesji Q&A, podczas której widzowie za pośrednictwem mediów społecznościowych mogli zadać pytania.

W pierwszej części debata przebiegła w formie dialogu pomiędzy Panią Aleksandrą Rybińską, ekspertką z Warsaw Institute oraz członkinią zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) a Panem Jakubem Wiechem, publicystą i zastępcą redaktora naczelnego Energetyka24.

Aleksandra Rybińska rozpoczęła debatę zarysem koncepcji Energiewende, czyli niemieckiej transformacji energetycznej, której celem jest przejście do niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł energii wspomaganych gazem. Europejski projekt Nowego Zielonego Ładu w znacznej mierze bazuje na Energiewende i z tego względu powinniśmy dokładniej przyjrzeć się jego założeniom i realizacji. Dodała jednak, iż w jej ocenie projekt istnieje raczej w wyobraźni politycznej niż rzeczywistości, a energetyka niemiecka nieoficjalnie wciąż opiera się na elektrowniach węglowych.

Jakub Wiech stwierdził, iż choć model transformacji nie prowadzi do dekarbonizacji, Energiewende postępuje z rozmachem i przeznaczonymi na ten cel znacznymi środkami finansowymi (ponad 20 miliardów euro rocznie). 40% miksu energetycznego Niemiec stanowią dziś źródła odnawialne- a jest to projekt, który Niemcy zbudowali niemal od zera. Analizując współpracę z Rosją zwrócił uwagę na projekt budowy Nord Stream 2, określając go jako jednoznacznie polityczny z realizacją interesów obu krajów. Potwierdzeniem tego ma być podpisanie podczas szczytu ekonomicznego w Petersburgu przez Niemcy umowy wspierającej gospodarkę rosyjską, pomimo oficjalnego wspierania sankcji jako na forum UE.

Jakub Wiech dodał, iż wykluczenie ropy naftowej z miksu energetycznego jest bardzo trudnym zadaniem ze względu na dużą trudność zastąpienia jej w przemyśle oraz transporcie. Długoterminowy dialog z energetyką powinien polegać na budowaniu wspólnoty interesów, rozumianych przez budowę elektrowni jądrowej.

Aleksandra Rybińska przypomniała także, iż polski projekt Baltic Pipe ma podobne ambicje hubu gazowego do koncepcji niemieckiej, jednak z pominięciem współpracy z Rosją.

Zapytania o projekt Nowego Zielonego Ładu, Aleksandra Rybińska stwierdziła, iż jest to pomysł wykraczający poza dostępne narzędzia, przede wszystkim stanowiący jednak próbę stworzenia wspólnej ekologicznej tożsamości europejskiej, która w założeniu mogłaby pogłębić integrację.

Na kolejne spotkanie z cyklu środowych debat zapraszamy już za tydzień!

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top