BALTIC MONITOR

Data: 30 grudnia 2019

Rok Zełenskiego. Ukraińcy większymi optymistami

Niemal połowa Ukraińców uważa, że kraj zmierza w dobrym kierunku. To ponad dwa razy więcej niż rok temu. To najbardziej widoczny „efekt Zełenskiego”. Nowy młody prezydent natchnął rodaków nadzieją i optymizmem. Po efektownej kampanii prezydenckiej przyszło miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, a potem w sumie całkiem udana jesień w polityce zagranicznej: przede wszystkim oczywiście w relacjach z Rosją. Wołodymyr Zełenski zdołał doprowadzić do szczytu normandzkiego i zapobiegł wojnie gazowej. Do rozwiązania konfliktu z Rosją wciąż daleko, ale nowemu prezydentowi udało się przekonać rodaków, że da się deeskalować wojnę i że pokój w przyszłości jest możliwy. Inna sprawa, że to może nastąpić tylko w przypadku zmiany stanowiska Kremla.

ŹRÓDŁO: PRESIDENT.GOV.UA

Z opublikowanego 26 grudnia sondażu Fundacji Inicjatyw Demokratycznych i Centrum Razumkowa wynika, że 44 proc. Ukraińców odpowiada pozytywnie na pytanie, w jakim kierunku zdąża kraj. Rok temu było 26 proc. oceniających pozytywnie przyszłość Ukrainy, zaś aż 70 proc. mówiło, że kraj zdąża w złym kierunku. Ponad jedna trzecia ankietowanych powiedziała, że gospodarcza sytuacja Ukrainy poprawi się w ciągu najbliższych 2-3 lat. Uwagę zwraca rosnące przekonanie, że najlepszym wariantem zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie byłoby wejście do NATO. Teraz uznało tak 51 proc. Ukraińców. Rok temu było 46 proc., zaś w 2017 roku – 38,5 proc. Wśród ważnych wydarzeń 2019 roku na pierwszym miejscu są wybory prezydenckie i parlamentarne (58 proc.).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Na drugim miejscu jest uwolnienie jeńców (8 proc.), następnie szczyt normandzki (5 proc.), autokefalia dla ukraińskiej Cerkwi (2 proc.) i wprowadzenie zasad rynkowych w handlu ziemią (2 proc.). Już samo zestawienie tych wydarzeń powoduje, że nie ma żadnego zaskoczenia w wyborze polityka roku. Ten sam sondaż mówi, że politykiem roku został Zełenski – tak mówi 46 proc. respondentów. Również w sondażu Grupy Socjologicznej „Rating” politykiem 2019 roku został Zełenski (47 proc.). Zełenski podjął kroki reformujące sektor rolnictwa i prywatyzację zasobów państwowych – to zapewniło mu nową umowę kredytową z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Prezydent podjął szereg kroków odbieranych przez społeczną opinię jako zwiększanie przejrzystości życia publicznego i walkę z korupcją. W polityce zagranicznej udało się uniknąć wojny gazowej z Rosją i zmniejszyć napięcie ws. Donbasu. Bardzo dobrze odebrano powrót do kraju dziesiątek ukraińskich jeńców i zakładników Rosji i wspieranych przez nią separatystów (dwie duże wymiany). Zapowiada się na długo stabilizacja wysokich notowań Zełenskiego. Po końcówce obecnego roku trudno spodziewać się jakiegoś nagłego załamania relacji z Rosją. Z kolei ewentualne problemy ekonomiczne i socjalne prezydent będzie mógł zrzucić na rząd.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top