RUSSIA MONITOR

Data: 26 czerwca 2017

Prześladowania na Krymie

W ciągu dwóch zaledwie czerwcowych dni z okupowanego przez Rosję półwyspu napłynęły doniesienia świadczące o tym, że nie maleje skala represji wobec krytyków i przeciwników aneksji Krymu. Moskwa sądzi i wsadza do więzienia kolejnych ukraińskich i tatarskich aktywistów. Za każdym razem wykorzystuje się artykuły kodeksu karnego mówiące o separatyzmie i o wzywaniu do naruszenia integralności terytorialnej Rosji.


© MAXIM SHIPENKOV PAP/EPA

21 czerwca ukraińska aktywistka Natalia Charczenko wyjechała z Symferopola do Kijowa. Twierdzi, że groziło jej niebezpieczeństwo ze strony FSB. Charczenko jest żoną byłego dyrektora Ukraińskiego Centrum Kultury na Krymie. W styczniu FSB przeszukała ich mieszkanie i skonfiskowała komputery. Po czym mąż Charczenko stracił pracę, a przeciwko niej samej FSB wszczęła śledztwo, zarzucając Ukraince składanie deklaracji naruszających integralność terytorialną Rosji. Charczenko była już kilka razy przesłuchiwana przez FSB. Jej mąż uciekł z Krymu kilka tygodni wcześniej.

21 czerwca wznowiono proces czołowego działacza tatarskiej społeczności, który krytykował aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie wnieśli oskarżenie o separatyzm przeciwko Ilmiemu Umerowi, zastępcy przewodniczącego Medżlisu, samorządowego organu krymskich Tatarów, zdelegalizowanego przez Moskwę. Zarzuty postawiono Umerowowi w maju 2016 roku. W sierpniu był siłą zmuszony do pobytu w klinice psychiatrycznej na miesiąc. Obrona Umerowa wskazuje, że prowadzący sprawę sędzia to obywatel Ukrainy objęty przez władze w Kijowie śledztwem karnym.

21 czerwca sąd odroczył do 7 lipca kolejne posiedzenie w procesie Mykoły Semeny. Proces Ukraińca, oskarżanego o separatyzm z racji jego sprzeciwu wobec aneksji Krymu, ruszył jeszcze w marcu tego roku. Ale był kilka razy odraczany. Semenie grozi do pięciu lat więzienia, za jeden artykuł opublikowany w 2015 roku w Internecie.

22 czerwca sąd na Krymie przedłużył areszt tymczasowy tatarskiego aktywisty Achtema Czyjgoza, także sądzonego za sprzeciw wobec aneksji półwyspu. Areszt został przedłużony do początku października. Czyjgoz został oskarżony o organizowanie zamieszek. Proces ruszył w październiku 2016 roku. Ale zatrzymany został w styczniu 2015 roku – chodziło o demonstrację przed siedzibą krymskiego parlamentu w lutym 2014 roku, gdy doszło do starć ze zwolennikami Rosji.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: Białoruś, Polska, dezinformacja, polski sędzia, Tomasz Szmydt 

Powiązane wpisy
Top