RUSSIA MONITOR

Data: 31 sierpnia 2019

Rosnieft sankcji się nie boi. Ratuje eksport Wenezueli

Rosnieft stała się głównym traderem wenezuelskiej ropy naftowej, przewożąc surowiec do odbiorców w Chinach i Indiach – co przynajmniej częściowo rekompensuje utratę przez Caracas tradycyjnych pośredników obawiających się złamania sankcji amerykańskich. W sierpniu załadunek wenezuelskiej ropy wstrzymał czołowy kontrahent, China National Petroleum Corp. (CNPC).

ŹRÓDŁO: PRVSA.COM

Chiny są czołowym odbiorcą wenezuelskiej ropy. W pierwszej połowie 2019 roku Chiny sprowadziły z Wenezueli 8,67 mln ton ropy (350 000 baryłek dziennie), co stanowiło ok. 3,5 proc. ich łącznego importu. W lipcu do chińskich rafinerii trafiło 563 000 ton ropy i produktów ropopochodnych, głównie za pośrednictwem CNPC i Rosnieftu. Po wycofaniu się CNPC to Rosnieft stała się największym kupcem wenezuelskiego surowca. Na rosyjski koncern przypada 40 proc. eksportu wenezuelskiego monopolisty naftowego PDVSA w lipcu i 66 proc. do połowy sierpnia. Rosnieft odsprzedawała wcześniej wolumeny surowca kupione od PDVSA firmom tradingowym i była mniej zaangażowana w marketing. Teraz sama zaczęła dostarczać ropę niektórym klientom PDVSA – rafineriom chińskim i indyjskim – ponieważ domy handlowe takie jak choćby szwajcarskie Trafigura i Vitol wycofały się z obrotu wenezuelskim surowcem obawiająca się, że mogłyby naruszyć sankcje USA nałożone na wenezuelski sektor naftowy.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Największy naftowy koncern Rosji, który odpowiada za ok. 5 proc. światowego wydobycia ropy, teraz wziął na siebie transport i sprzedaż większości naftowego eksportu Wenezueli. Wszystkie operacje przeprowadza biuro handlowe Rosnieftu w Genewie. Rosjanie zapewniają tankowce i transport do końcowego klienta. Tylko w pierwszej połowie sierpnia Rosnieft zarezerwowała w tym celu cztery supertankowce (VLCC) i trzy mniejsze klasy Suezmax. We wspomnianym okresie do Shandong Rosnieft dostarczyła dwoma supertankowcami 560 000 ton ropy – cały ten surowiec trafił do niezależnej rafinerii. To nowość, bo dotychczas ropę z Wenezueli importował jedynie państwowy gigant Petrochina na podstawie kontraktów z PDVSA.

Rosnieft nie obawia się sankcji USA, ponieważ bierze od Wenezuelczyków ropę jako spłatę zadłużenia. PDVSA zredukował już to zadłużenie z 1,8 mld dolarów na koniec pierwszego kwartału do 1,1 mld dolarów na koniec drugiego kwartału 2019. Na koniec 2017 roku dług PDVSA wobec Rosnieftu wynosił 4,6 mld dolarów, na koniec marca 2016 wynosił 4 mld dolarów, na koniec czerwca 2018 roku wynosił 3,6 mld dolarów, na koniec września 2018 roku wynosił 3,1 mld dolarów, na koniec 2018 roku wynosił 2,3 mld dolarów, a w kwietniu – 1, 8 mld dolarów.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: 

 

Powiązane wpisy
Top