RUSSIA MONITOR

Data: 31 maja 2019

Gaz i ropa w rosyjskiej Arktyce. Odkrycia i inwestycje

Odkrycie rekordowo bogatego złoża ropy naftowej u ujścia rzeki Jenisej czy zapowiedź budowy trzeciego projektu LNG koncernu Novatek w regionie jamalskim potwierdzają rozwój sektora węglowodorów na rosyjskiej Dalekiej Północy. Prywatne i państwowe koncerny prześcigają się w pomysłach rozbudowy infrastruktury i produkcji. Eksport ropy i gazu ma być podstawą rozwoju tego regionu Rosji – a jest to priorytet dla Kremla.

ŹRÓDŁO: NOVATEK.RU

Novatek ogłosił początek realizacji swego trzeciego projektu LNG w regionie jamalskim. Ob LNG ma się opierać o zasoby złóż Verkhnetiuteyskoye i Zapadno-Seyakhinskoye, które leżą w centralnej części Półwyspu Jamalskiego. Wielkość tych złóż szacuje się na łącznie 157 mld m³ gazu. Projektowane nowe zakłady Novateku mają produkować do 4,8 mln ton LNG rocznie. Nowe zakłady mają być zlokalizowane w terminalu Sabetta, niedaleko instalacji służących Yamal LNG. Realizacja projektu Ob LNG – budowa zakładów skraplających i koniecznej infrastruktury towarzyszącej, z gazociągami łączącymi złoża z terminalem na czele – będzie kosztować 5 mld dolarów. Zakłady mają rozpocząć produkcję w 2023 roku. Rozwój Ob LNG ma być realizowany równolegle do Arctic LNG 2, największego do tej pory projektu realizowanego obecnie na pobliskim Półwyspie Gydan. Arctic LNG 2 ma produkować do 19,8 mln ton rocznie i jego pierwsza część ma być gotowa do 2023 roku. Pierwszy i już działający w pełni projekt arktyczny Novateku, czyli Yamal LNG, rocznie produkuje do 16,5 mln ton gazu skroplonego. Novatek podkreśla, że w przeciwieństwie do dwóch poprzednich projektów, Ob LNG będzie budowany wyłącznie z użyciem rosyjskiej technologii. To oznacza, że realizacja będzie tańsza nawet dwukrotnie od tych z użyciem zagranicznych technologii.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Państwowa agencja zajmująca się poszukiwaniem złóż minerałów Rosnedra potwierdziła, że w delcie rzeki Jenisej, w pobliżu jej ujścia do Morza Karskiego, pod warstwą zmarzliny odkryto gigantyczne złoże ropy naftowej. Złoże Paykha ma zawierać nawet 1,2 mld ton ropy. To jedno z największych naftowych odkryć w Rosji. Wcześniejsze prognozy mówiły o dużo mniejszej ilości surowca – ok. 600 mln ton. Odkrycie kolejnych zasobów węglowodorów, jak też rozwój ich wydobycia i przetwarzania potwierdzają konieczność infrastrukturalnej rozbudowy Północnego Szlaku Morskiego. Wielkie złoże Paykha może się stać jednym z głównych źródeł eksportu ropy tą drogą. Duże znaczenie ma to złoże również dla projektu Rosnieftu. Koncern chce budować nowy arktyczny ropociąg. Liczący 600 km rurociąg ma łączyć złoża Vankor w zachodniej Syberii z wybrzeżem na Półwyspie Tajmyr. Ma mieć przepustowość 25 mln ton ropy rocznie. Jednym ze źródeł dostaw mogłoby się stać złoże Paykha.

Coraz większe ilości gazu i ropy z rosyjskiej Dalekiej Północy mają być eksportowane, co wymaga rozbudowy floty lodołamaczy tak, aby Północny Szlak Morski był żeglowny przez okrągły rok. Prezydent Władimir Putin zapowiedział w kwietniu rozbudowę floty dużych lodołamaczy w celu wyraźnego zwiększenia przepustowości Północnego Szlaku Morskiego. Rosja ma mieć w roku 2035 co najmniej 13 takich jednostek, w tym dziewięć o napędzie atomowym. Pod koniec maja zwodowano trzecią już jednostkę klasy Arktika. Atomowy lodołamacz Ural ma wejść do służby w 2022 roku, po poprzedzających go w serii atomowych lodołamaczach Arktika i Sibir.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top