BALTIC MONITOR

Data: 27 lutego 2019

Szwedzi schwytali rosyjskiego szpiega

Szpiegowski skandal w Szwecji. Służba bezpieczeństwa SÄPO poinformowała o zatrzymaniu pracownika miejscowego sektora high-tech, który został zwerbowany przez rosyjski wywiad i szpiegował na rzecz Moskwy. To kolejne zatrzymanie rosyjskiego szpiega w krajach europejskich, świadczące z jednej strony o zwiększonej aktywności rosyjskiego wywiadu, a z drugiej o bardziej zdecydowanym zwalczaniu tego zagrożenia przez państwa zachodnie.

ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA.ORG

Szwedzka służba bezpieczeństwa SÄPO poinformowała 27 lutego rano o zatrzymaniu osoby podejrzanej o szpiegostwo na rzecz Rosji. Do ujęcia szpiega doszło 26 lutego wieczorem podczas spotkania w centrum Sztokholmu. W wydanym komunikacie szef wydziału ds. kontrwywiadu SÄPO Daniel Stenling stwierdził, że szpieg został zwerbowany przez rosyjskiego agenta wywiadu, pracującego w Szwecji jako dyplomata. Zatrzymana osoba prowadziła działalność wywiadowczą co najmniej od 2017 roku. Wiadomo, że to pracownik szwedzkiego sektora high-tech. Według SÄPO szpieg zajmował się zawodowo kwestiami, które są obiektem zainteresowania obcych wywiadów. SÄPO nie ujawnia wieku, płci, narodowości i innych danych personalnych zatrzymanej osoby. Zatrzymanie rosyjskiego szpiega to zwieńczenie kilkuletniej pracy kontrwywiadu. Prokuratura ma czas do 1 marca na złożenie wniosku o aresztowanie zatrzymanego szpiega. Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) odmówiła skomentowania szwedzkiego komunikatu.

Przy okazji SÄPO podkreśla, że aktywność obcych służb w Szwecji nasiliła się w ostatnich latach. Dochodzi do coraz bardziej zaawansowanych cyberataków. Ale też wiadomo, że rosyjscy agenci wywiadu, działający najczęściej pod dyplomatycznym przykryciem, używają tradycyjnych metod żeby werbować szpiegów w Szwecji. Kombinacja tradycyjnych działań i cyberaktywności „umożliwia szerokie pozyskiwanie tajnych danych” – alarmuje szef szwedzkiego kontrwywiadu. Szwecja to kolejny kraj europejski, w którym w ciągu ostatniego roku dochodzi do ogłoszonego publicznie zatrzymania osoby podejrzanej o szpiegostwo na rzecz Rosji. Podobne przypadki miały już miejsce w Estonii, Norwegii, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Wielkiej Brytanii i innych państwach. Szpiegowski skandal może jeszcze bardziej zaognić relacje Szwecji z Rosją, które są najgorsze od zakończenia zimnej wojny. Moskwa postrzega Szwedów jako przeciwnika w potencjalnej wojnie z NATO (stąd np. prowokacje powietrzne i szpiegowskie misje okrętów podwodnych), z kolei Sztokholm stawia na odbudowę swego potencjału militarnego i zacieśnia współpracę wojskową z nordyckimi sąsiadami, NATO i USA.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top