Ukraine Monitor prezentuje najświeższe informacje dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych spraw Ukrainy – państwa, które obecnie stanowi arenę ścierania się interesów Wschodu i Zachodu.
Data: 23 marca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński
Umowa zbożowa przedłużona o 120 dni
Porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża za pośrednictwem czarnomorskich portów zostało przedłużone o kolejne cztery miesiące. Mimo to, sytuacja rolnictwa ukraińskiego pozostaje bardzo ciężka. Z powodu wojny nie zostanie obsiana jedna piąta pól.
O przedłużeniu umowy umożliwiającej Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego, która miała wygasnąć 18 marca, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni. Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni. I tak właśnie się ostatecznie stało. Co prawda postulat Kijowa był nawet dalej idący. Premier Denys Szmyhal mówił o tym, by umowa była bezterminowa i z automatu przedłuża co 120 dni. Umowa o „korytarzu zbożowym” została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego wojną i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy. Mogłoby być to dwukrotnie więcej w razie odblokowania tras przez Morze Czarne – twierdzi ukraiński rząd. 29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z umowy z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu; eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni. Działanie „korytarza zbożowego” nie rozwiązuje do końca problemów trapiących ukraińskie rolnictwo w związku z wojną. Według doniesień władz ukraińskich, rolnicy nie będą w stanie obsiać jednej piątej pól z powodu wojny. Część ziem jest okupowanych, część pól zaminowanych, niektóre zasłane zniszczonym sprzętem wojskowym. Prace nad oczyszczeniem pól to długi proces. W 2022 roku Ukraina zebrała 53 miliony ton zbóż, czyli o 20 proc. mniej niż pięcioletnia średnia. Natomiast łączne plony, w które wchodzi także słonecznik i soja, spadły w porównaniu do 2021 roku aż o 52 proc.
Wesprzyj nas
Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.
Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.