Data: 23 marca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Umowa zbożowa przedłużona o 120 dni

Porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża za pośrednictwem czarnomorskich portów zostało przedłużone o kolejne cztery miesiące. Mimo to, sytuacja rolnictwa ukraińskiego pozostaje bardzo ciężka. Z powodu wojny nie zostanie obsiana jedna piąta pól.

ŹRÓDŁO: minagro.gov.ua

O przedłużeniu umowy umożliwiającej Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego, która miała wygasnąć 18 marca, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni. Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni. I tak właśnie się ostatecznie stało. Co prawda postulat Kijowa był nawet dalej idący. Premier Denys Szmyhal mówił o tym, by umowa była bezterminowa i z automatu przedłuża co 120 dni. Umowa o „korytarzu zbożowym” została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego wojną i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy. Mogłoby być to dwukrotnie więcej w razie odblokowania tras przez Morze Czarne – twierdzi ukraiński rząd. 29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z umowy z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu; eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni. Działanie „korytarza zbożowego” nie rozwiązuje do końca problemów trapiących ukraińskie rolnictwo w związku z wojną. Według doniesień władz ukraińskich, rolnicy nie będą w stanie obsiać jednej piątej pól z powodu wojny. Część ziem jest okupowanych, część pól zaminowanych, niektóre zasłane zniszczonym sprzętem wojskowym. Prace nad oczyszczeniem pól to długi proces. W 2022 roku Ukraina zebrała 53 miliony ton zbóż, czyli o 20 proc. mniej niż pięcioletnia średnia. Natomiast łączne plony, w które wchodzi także słonecznik i soja, spadły w porównaniu do 2021 roku aż o 52 proc.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top