RUSSIA MONITOR

Data: 25 kwietnia 2017

Słabnie pozycja Kadyrowa

Pojawiły się sygnały świadczące o kłopotach Ramzana Kadyrowa. Czeczeński przywódca od dawna jest w ostrym konflikcie z federalnymi siłowikami i ma wielu wrogów w Moskwie. Tylko protekcja Władimira Putina pozwalała ma utrzymywać silną pozycję: stał się absolutnym władcą Czeczenii, gdzie wstępu nie mają federalni, dostawał też bardzo duże dotacje z budżetu centralnego. W ostatnich tygodniach Kadyrow znalazł się jednak w wyraźnej defensywie – do tego stopnia, że w Rosji zaczęły krążyć plotki, że jego przeciwnicy mogą chcieć doprowadzić do obalenia czeczeńskiego prezydenta wykorzystując oddziały regularnej armii, które zostaną wysłane na Kaukaz Północny w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych ćwiczeń. Taki scenariusz jest wciąż mało realny (zbyt duże ryzyko zbrojnej konfrontacji, która zdestabilizuje cały Kaukaz Północny), co nie zmienia faktu, że Kadyrow poniósł ostatnio kilka porażek.


© EPA/IAN LANGSDON PAP/EPA

Najpierw jego przeciwnicy uruchomili medialną burzę wokół prześladowań homoseksualistów w Czeczenii. Fakt takich represji znany jest od dawna, ale dopiero teraz wykorzystano to przeciwko Kadyrowowi. Najpierw ukazała się seria publikacji w „Nowej Gaziecie”, która choć opozycyjna, dała się już kilka razy wykorzystać do ataku przeciwników Ramzana (na przykład przy sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa). Teraz też zrobiło się wokół niej głośno po tym, jak ogłosiła, że zaczęła dostawać pogróżki z Czeczenii. Do tego sprawa represjonowania gejów znalazła duży oddźwięk w prasie i środowiskach politycznych za granicą. Znamienną porażką zakończyła się też dla Kadyrowa sprawa kontroli nad czeczeńskimi aktywami naftowymi. Oto 19 kwietnia na Kremlu doszło do trójstronnego spotkania Putina z Kadyrowem i prezesem Rosniefti Igorem Sieczinem (związanym z siłowikami), a potem do rozmów w cztery oczy prezydenta z Czeczenem i Sieczinem. Po tych rozmowach Kadyrow wycofał pretensje do aktywów Rosniefti w Czeczenii. Rosnieft’ nie będzie sprzedawać rządowi Czeczenii swoich aktywów w republice i nie zacznie tam budowy rafinerii. W zamian zainwestuje w socjalną infrastrukturę Czeczenii, w tym w budowę mieszkań. Do spotkania na najwyższym szczeblu doszło po burzy wywołanej publikacją „Financial Times” o konflikcie Sieczina z Kadyrowem. Obecne rozwiązanie oznacza nie tylko przegraną prezydenta Czeczenii(Kadyrow krytykował Rosnieft’ w związku z planami prywatyzacji Groznieftiegazu.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top