RUSSIA MONITOR

Data: 7 czerwca 2017

Antykorupcyjna pokazówka

Rosyjskie służby zatrzymały kolejnych wysokich urzędników pod zarzutami korupcyjnymi. Kolejny raz staje się to na szczeblu regionalnym, a nie w Moskwie. Zatrzymania służą narracji o walce z korupcją prowadzonej przez władze centralne, która zapewne będzie się nasilała wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.


© KARL-JOSEF HILDENBRAND PAP EPA

Komitet Śledczy zatrzymał zastępcę gubernatora obwodu kurskiego w związku z podejrzeniem o korupcję. 62-letni Wasilij Zubkow stoi na czele obwodowego komitetu bezpieczeństwa regionalnego i nadzoruje regionalny organ odpowiedzialny za budowy. Śledczy twierdzą, że Zubkow przyjął ponad milion rubli łapówki (17 tys. dolarów) od lokalnej firmy budowalnej w 2015 roku w zamian za „współpracę” w wydaniu administracyjnej zgody na użytkowanie wadliwie zbudowanego kompleksu mieszkalnego. Łapówka była w formie mieszkania, nie gotówki. Wraz z Zubkowem w tej sprawie zatrzymano jeszcze trzy osoby. Wicegubernator został zatrzymany w Kurski i przewieziony natychmiast do Moskwy.

Wasilij Zubkow jest generałem w stanie spoczynku. Od połowy lat 90. kierował regionalnym zarządem ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przez pewien czas łączył tę funkcję ze stanowiskiem wicegubernatora. Dopiero w 2013 roku odszedł ze służby, osiągnąwszy stopień generała. Sprawa Zubkowa zagraża gubernatorowi Kurska, Aleksandrowi Michajłowowi. Wiele zależy od tego, czy śledztwo znajdzie obciążające Michajłowa dowody współudziału w korupcji. 65-letni gubernator nie wyróżniał się politycznie, było o nim cicho, nie budził kontrowersji. Pełni swą funkcję od 2000 roku.

Dzień wcześniej, 4 czerwca, śledczy zatrzymali wicegubernatora obwodu włodzimierskiego Jelenę Mazańko – podejrzaną o przyjęcie łapówek na łączną sumę nie mniej niż 3 mln rubli. Mazańko miała pomagać w zawieraniu kontraktów państwowych przy remoncie budynku obwodowej administracji. Tutaj może to zapowiadać uderzenie w gubernator Swietłanę Orłową, która od razu zatrzymanie zastępczyni nazwała prowokacją.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: Włochy, Inicjatywa Trójmorza, Europa Środkowo-Wschodnia, wzajemne połączenia

 

Powiązane wpisy
Top