RUSSIA MONITOR

Data: 17 czerwca 2017

Atomowy Blackjack nad Bałtykiem

Zgodnie z przewidywaniami, nad Bałtykiem nasila się aktywność rosyjskiego, a z drugiej strony natowskiego lotnictwa. Ma to związek z obecnymi dużymi ćwiczeniami NATO i zbliżającymi się ćwiczeniami Zapad 2017. Po raz pierwszy od wielu lat, nad Bałtykiem pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160.


©-EPA-PRESIDENTIAL-PRESS-SERVICE-ITAR-TASS

Skandynawskie myśliwce eskortowały nad Morzem Bałtyckim dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160. To pierwszy raz, gdy Tu-160 (Blackjack) pojawiły się w tym regionie Europy. Wcześniej widywane tu były bombowce Tu-22M i Tu-95MS, natomiast Tu-160 były używane do lotów na dalsze obszary, np. nad północny Atlantyk. Bombardowały one też cele w Syrii w ramach prowadzonej tam przez Rosję wojskowej operacji. Do incydentu doszło nad południową częścią Morza Bałtyckiego. O przechwycie poinformował Sztokholm. To szwedzkie maszyny JAS-39, wraz z duńskimi F-16 i fińskimi F-18, dokonały przechwycenia Rosjan. We wschodniej części basenu, w pobliżu granic Finlandii i Estonii, bombowcom strategicznym towarzyszyły rosyjskie myśliwce Su-27 i samoloty zwiadowcze A-50. Także w tym rejonie fińskie lotnictwo odnotowało w dniach 14-15 czerwca pojawienie się wielu rosyjskich samolotów: A-50, Ił-22, Su-24, Su-27, Su-34.

 

W ostatnich dniach – tak jak przewidywaliśmy – doszło do nadzwyczajnego nasilenia aktywności rosyjskiego lotnictwa nad Bałtykiem. W dniu oficjalnego rozpoczęcia manewrów NATO, rosyjskie myśliwce przechwyciły samoloty amerykańskie i norweskie. W basenie Morza Bałtyckiego i krajach leżących u jego południowych i wschodnich brzegów prowadzone są od początku czerwca szeroko zakrojone ćwiczenia NATO. W niedawno zakończonych manewrach morskich Baltops brało udział 12 członków Sojuszu oraz Finlandia i Szwecja. Na lądzie z kolei prowadzone są ćwiczenia Saber Strike z udziałem ponad 11 tys. żołnierzy. W ćwiczeniach na wschodniej flance NATO uczestniczą amerykańskie bombowce B-52 i B-1. Ich obecność jest szczególnym powodem rozdrażnienia Rosji, o czym świadczyć może m.in. dezinformacyjna operacja o rzekomym „zgubieniu” przez amerykański bombowiec na Litwie bomby jądrowej. Ten fake news pojawił się  i został powielony w szeregu zachodnich portali internetowych.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top