U.S. WEEKLY

Data: 19 czerwca 2023

Co w kontekście nadchodzących wyborów oznaczają zarzuty karne dla Donalda Trumpa

Na kilkanaście miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA byłemu przywódcy, który prawdopodobnie będzie ubiegał się o reelekcję, przedstawiono szereg zarzutów karnych. Tym samym Donald Trump stał się pierwszym w historii byłym prezydentem USA, który został formalnie zatrzymany i usłyszał zarzuty.

ŹRÓDŁO: William J Hennessy Jr.

Trump został oskarżony o 37 przestępstw, z których 31 dotyczy nieuprawnionego przechowywania dokumentów niejawnych. W ramach prowadzonego śledztwa, w posiadłości Trumpa Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie zabezpieczono dokumenty opatrzone najwyższymi klauzulami tajności. Zawierały głównie informacje na temat systemów obronnych USA i innych krajów. Ich nieuprawnione ujawnieniemogłoby narazić na ryzyko bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych i relacje międzynarodowe. Donald Trump ma we wtorek stawić się w sądzie w Miami, gdzie zostanie mu postawionych 37 zarzutów dotyczących bezprawnego przetrzymywania przez niego setek tajnych dokumentów wagi państwowej . Jest to druga sprawa karna dla Trumpa, który ma wkrótce stanąć przed sądem w Nowym Jorku w sprawie stanowej dotyczącej łapówki dla gwiazdy filmów dla dorosłych. Na byłym prezydencie ciążą także zarzuty napaści seksualnej na pisarkę E. Jean Carroll. Według doniesień mediów blisko postawienia mu zarzutów jest prokuratura stanowa Georgii za jego naciski w sprawie odwrócenia wyniku wyborów w 2020 r.
 
– Jako prezydent mógłbym odtajnić taki [ściśle tajny] dokument [Departamentu Obrony] – mówił Trump na nagraniu, które przedłożono jako dowód w sprawie. Zgromadzone dowody są wystarczające, by postawić byłego prezydenta przed sądem. Specjalny prokurator Departamentu Sprawiedliwości Jack Smith, który przejął nadzór nad śledztwem, musi teraz udowodnić, że były prezydent złamał prawo ponad wszelką wątpliwość. Sądy powinny działać niezależnie od władzy, chociaż Trump określił przedstawione mu zarzuty jako motywowane polityczne.
 
Zarzuty dla Trumpa mają niebagatelnie znaczenie dla trwającej obecnie kampanii wyborczej. Walczący obecnie o nominację z ramienia Partii Republikańskiej Chris Christie i Mike Pence otwarcie krytykują Donalda Trumpa. Ron DeSantis, gubernator Florydy i oficjalny rywal Donalda Trumpa w prawyborach republikańskich, z kolei prezentuje skrajnie prawicową postawę względem imigracji czy kwestii kulturowych. W relacjach amerykańskich mediów, w porównaniu z programem wyborczym DeSantisa, Trump okazuje się politykiem nadzwyczaj liberalnym. Trump stał się niechlubnym punktem odniesienia dla mediów i polityków, którzy trafili do mainstreamu, by przekonać wyborców nową wizją Ameryki będącą alternatywą dla dotychczasowych rządów. Elektorat Republikanów stoi więc przed wyborem Trumpa lub jednego z jego rywali, których program polityczny zadecyduje o kierunku, w którym w najbliższych latach podążą Stany Zjednoczone.
 
Katja-Elisabeth Herrmann
Katja-Elisabeth pracuje jako pracownik naukowy w Warsaw Institute. Ukończyła studia magisterskie z zakresu spraw transatlantyckich w Kolegium Europejskim (Warszawa) oraz Fletcher School of Law and Diplomacy na Tufts University, jednocześnie będąc studentką Harvard Kennedy School of Government (Boston). Ponadto Katja-Elisabeth posiada tytuł licencjata w dziedzinie stosunków międzynarodowych i organizacji międzynarodowych, który połączyła z dyplomem z prawa międzynarodowego i europejskiego (LLB) na Uniwersytecie w Groningen.
Jej badania poświęcone są głównie transatlantyckim tematom bezpieczeństwa i obrony, w szczególności nowym i przełomowym technologiom. Niedawno otrzymała stypendium polityki publicznej Squire Patton Boggs Foundation w na prowadzenie badań nad polityką wewnętrzną USA i Inicjatywą Trójmorza. Interesuje się również cyberbezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym.
Niedawno w Fletcher School zaprezentowała swoje badania na temat politycznego i przemysłowego krajobrazu technologii półprzewodnikowych w USA i UE. Zamierza kontynuować prace badawcze, koncentrując się na wyzwaniach i możliwościach związanych z zamówieniami wojskowymi dla sojuszników NATO.
 
Źródła:
1. Dershowitz Alan M. ‘A Strong Trump Indictment—but Is It Strong Enough?’ The Wall Street Journal, 11 czerwca 2023 r. https://www.wsj.com/articles/a-strong-indictment-but-is-it-strong-enough-jack-smith-classified-docs-public-opinion-trump-80cd7480?cx_testId=3&cx_testVariant=cx_168&cx_artPos=3&mod=WTRN#cxrecs_s. Dostęp: 12 czerwca 2023 r.

2. Pereira Ivan, Lucien Bruggeman, Aaron Katersky. “Trump federal indictment: What happens next?” ABC News, 10 czerwca 2023 r. Dostęp: 11 czerwca 2023 r.
https://abcnews.go.com/pl/trump-federal-indictment/story?id=99972568
3. Allen Jonathan, “Donald Trump ‚s trial is a test of the nation” NBC News, 9 czerwca 2023 r. https://www.nbcnews.com/politics/donald-trump/donald-trumps-trial-test-nation-rcna88253. Dostęp: 10 czerwca 2023 r.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top