Data: 22 maja 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Rosyjskie represje wobec Tatarów krymskich

Surowe wyroki dla kolejnych przedstawicieli społeczności Tatarów krymskich, których rosyjscy okupanci aresztują i wywożą z półwyspu, by sądzić przed sądami wojskowymi na terenie Rosji. Sąd Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem skazał czterech mężczyzn na kary od 12 do 17 lat więzienia za przynależność do islamskiej organizacji Hizb ut-Tahrir.

ŹRÓDŁO: Facebook / Крымская солидарность

Rustem Murasow, Rustem Tairow, Dżebbar Bekirow i Zawur Abdułłajew zostali uznani za winnych „organizowania działalności organizacji terrorystycznej i przygotowania do przejęcia władzy”. Bekirow usłyszał wyrok 17 lat pozbawienia wolności, pozostała trójka – 12 lat. Wszyscy pierwsze cztery lata kary mają spędzić w więzieniu, a resztę w kolonii o zaostrzonym rygorze. O wyrokach poinformowała organizacja pozarządowa Krymska Solidarność. Cała czwórka Tatarów została aresztowana w sierpniu 2021 r. na okupowanym przez Rosję Krymie. Ich domy zostały przeszukane. To kolejny wyrok wieloletniego pozbawienia wolności dla przedstawicieli społeczności Tatarów krymskich. Wcześniej ten sam sąd wojskowy skazał aktywistę Ernesa Sejtosmanowa na 18 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w związku z udziałem w ruchu Hizb ut-Tahrir. Hizb ut-Tahrir to międzynarodowy islamski ruch religijny. Jest legalny w wielu krajach na całym świecie, ale od 2003 r. jest zakazany w Rosji, gdzie jest uznawany za organizację terrorystyczną. Nie ma wątpliwości, że prawdziwym powodem represji wobec osób w jakiś sposób związanych z Hizb ut-Tahrir jest antyrosyjskie i proukraińskie nastawienie Tatarów krymskich. Po aneksji Krymu w 2014 r. władze rosyjskie rozpoczęły masowe prześladowania domniemanych zwolenników ruchu, głównie Tatarów krymskich. Sprawy karne przeciwko nim na podstawie artykułów o terroryzmie są często wszczynane tylko na podstawie literatury religijnej znalezionej podczas przeszukań. Ponad trzysta osób odsiaduje już wyroki lub czeka w areszcie na proces lub decyzję sądu – przypomina portal Radia Swoboda. Międzynarodowe organizacje praw człowieka uznają ich za więźniów politycznych. Sami Tatarzy krymscy uważają, że są ścigani wyłącznie za sprzeciw wobec aneksji półwyspu. To oni najaktywniej przeciwstawiali się działaniom Rosji i krymskich Rosjan w 2014 roku. Obecnie ukraiński ruch oporu na Krymie może liczyć przede wszystkim na wsparcie społeczności tatarskiej.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top