Data: 24 marca 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Bachmut: pułapka, w którą wpadła Rosja. Część 1

Jeszcze w połowie marca wydawało się, że upadek Bachmutu jest przesądzony. Jednak po odwrocie sił ukraińskich ze wschodniej części miasta i zabezpieczeniu kontratakami szlaku zaopatrzenia na południe od Bachmutu, wszystko wskazuje na to, że Rosja jeszcze długo nie będzie w stanie zdobyć miasta. Wydaje się, że w Moskwie to zrozumiano, stąd zmniejszenie intensywności ataków w rejonie Bachmutu w związku z przerzucaniem części oddziałów na inne odcinki frontu.

ŹRÓDŁO: Facebook General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Bachmut to klęska Rosji, militarna, a jeszcze bardziej polityczna. Choć to drugie to na własne życzenie Moskwy. Już dawno temu bowiem Rosjanie zdobycie tego miasta w Donbasie uznali za punkt honoru. I nic z tego nie wyszło, co tylko potwierdza słabość rosyjskich strategów. Pod koniec marca pojawia się coraz więcej informacji, że Rosjanie zmniejszają tempo ataków pod Bachmutem i przenoszą część oddziałów na inne odcinki frontu. Sytuacja zmieniła się w ciągu kilkunastu dni. Około 9-10 marca pojawiły się bowiem alarmistyczne doniesienia, że Bachmut „padł” i już wchodzą tam Rosjanie, zajmując pozycje opuszczone przez Ukraińców. Szybko okazało się, że to nieprawda. Ukraińcy wycofali się tylko ze wschodniej części miasta, opierając linię obrony na przecinającej Bachmut rzeczce Bachmutka. Jednocześnie rozpoczęto rotację sił walczących tam z Rosjanami. Regularne oddziały powietrzno-desantowe i Gwardii Narodowej zastąpili żołnierze Sił Operacji Specjalnych. Wcześniej garnizon w Bachmucie tworzyły głównie zmechanizowane oddziały, natomiast obecnie są to formacje podległe wywiadowi wojskowemu i inne jednostki przygotowane do prowadzenia walk ulicznych. To potwierdza, że Kijów chce jak najdłużej angażować w Bachmucie Rosjan. Specjalsi nie są krytycznie potrzebnie do przygotowywanej kontrofensywy ukraińskiej, za to mogą stosunkowo niewielkimi siłami bardzo długo powstrzymywać ataki rosyjskie w zrujnowanym mieście. Do tego, w ostatnich dniach siły ukraińskie rozpoczęły kontratak, by odciążyć zagrożony szlak zaopatrzeniowy wiodący jedną drogą H-32 do leżącej niecałe 15 km na zachód miejscowości Czasiw Jar. Ukrainie udało się narzucić Rosji bitwę o Bachmut na korzystnych dla siebie warunkach. Coraz więcej wskazuje na to, że Rosjanie dali się wciągnąć w pułapkę. W miejscu, które sami sobie wyznaczyli jako strategicznie ważne kilka miesięcy temu.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top