Data: 24 lutego 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Pogrzeb dziecka resetu. Putin o New START

Jedyną mającą znaczenie dla relacji Rosji z Zachodem informacją zawartą w orędziu Władimira Putina do połączonych izb parlamentu jest ta dotycząca ostatniego istniejącego układu rozbrojeniowego między Rosją a USA. Gospodarz Kremla ogłosił, że Moskwa zawiesza swój udział w porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START, zawartym w 2010 roku. Co jest właściwie tylko formalnością, bo Rosja od pewnego czasu przestała przestrzegać zapisów traktatu.

ŹRÓDŁO: structure.mil.ru

New START został podpisany w kwietniu 2010 r. przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Była to kulminacja polityki tzw. resetu realizowanej przez demokratyczną administrację amerykańską. Choć zwłaszcza z perspektywy czasu widać, że tzw. reset był strategicznym błędem i wprowadzeniem Zachodu przez Moskwą w pułapkę. Udający liberała Miedwiediew ustąpił posłusznie miejsca na Kremlu Putinowi w 2012 roku, a dwa lata później doszło do aneksji Krymu i okupacji części Donbasu. Od tamtej pory relacje Rosji z Zachodem były dużo gorsze i naznaczone sankcjami. Za prezydentury Donalda Trumpa USA wycofały się z innego układu, i nierozprzestrzenianiu broni średniego zasięgu (INF), gdy okazało się, że Rosjanie łamią jego zapisy. Podobne zastrzeżenia do Moskwy zaczęli mieć Amerykanie w ub.r. Choć wcześniej administracja Bidena podkreślała, że zależy jej nie tylko na utrzymaniu New START, ale też jego przedłużeniu. Traktat o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic atomowych do 1550 w każdym kraju. Limit rozmieszczonych środków ich przenoszenia (rakiet czy bombowców) ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia na miejscu do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia. USA i Rosja były też zobowiązane do podawania stanu swych arsenałów co pół roku. Jednak niedawno Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat, uniemożliwiając Amerykanom inspekcję swojego arsenału jądrowego. Występując przed Zgromadzeniem Federalnym 21 lutego Putin, na koniec swego przemówienia, dość niespodziewanie, bo nastąpiło to niemal po godzinie snucia wizji na temat gospodarczego rozwoju Rosji, ogłosił zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu New START, uznając za jakoby „niedopuszczalne” dążenia Waszyngtonu do przeprowadzania inspekcji rosyjskiego arsenału nuklearnego – choć jest to wszak w zapisach podpisanego przez Moskwę traktatu. Ta decyzja jest niefortunna i nieodpowiedzialna – tak zareagował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Otwiera bowiem drogę do ponownego rozwoju arsenału atomowego i nawet prób z bronią jądrową, co zasugerował zresztą sam Putin.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top