Data: 13 lutego 2023 Autor: Grzegorz Kuczyński

Orędzie Putina i wielki wiec w rocznicę napaści na Ukrainę

Rosyjska propaganda chce wykorzystać pierwszą rocznicę uznania niepodległości tzw. republik ludowych w Donbasie i idącej za tym inwazji na Ukrainę do konsolidacji społeczeństwa rosyjskiego wokół przywódcy i stawianych przez niego celów. Mobilizacji Rosjan służyć mają przekazy płynące z wystąpienia Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym oraz z wielkiego wiecu-koncertu poparcia dla wojny na moskiewskich Łużnikach. Niewykluczone, że Kreml liczy, że do tego momentu rosyjskie wojsko osiągnie jakieś sukcesy na froncie (choćby wzięcie Bachmutu), które będzie można wykorzystać w wystąpieniach Putina.

ŹRÓDŁO: kremlin.ru

Władimir Putin wystąpi przed Zgromadzeniem Federalnym 21 lutego w Moskwie. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według niego, przemówienie Putina skupi się „na obecnej sytuacji”, w tym w gospodarce i sferze społecznej. Wybór daty nie jest przypadkowy. 21 lutego 2022 roku Putin ogłosił uznanie przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, tworów powołanych na rozkaz Moskwy w okupowanej części Donbasu. Trzy dni później rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę rosyjska inwazja na Ukrainę. W 2022 roku Putin nie wygłosił orędzia – mimo że nawet konstytucja przewiduje, że musi takie być co roku. Kreml nie widzi w tym problemu, wskazując, że w 2017 roku również nie było żadnego orędzia. Dzień po wystąpieniu przed połączonymi izbami parlamentu, Dumą Państwową i Radą Federacji, Kreml planuje wielki wiec i koncert, prawdopodobnie na Łużnikach, w którym ma wziąć udział prezydent Putin. Ostatni raz wystąpił on na Łużnikach 18 marca 2022, trzy tygodnie po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Impreza została zgrana w czasie z ósmą rocznicą aneksji Krymu. Koncert 22 lutego może być swoistą kontynuacją wystąpienia prezydenta w Zgromadzeniu Federalnym. Z nieoficjalnych doniesień rosyjskich mediów wynika, że w wydarzeniu ma wziąć udział nawet 200 tys. ludzi. W mediach społecznościowych już pojawiły się oferty, w których za przyjście na koncert oferuje się 500 rubli (ok. 7 USD) na głowę. Wiadomo, że na niektórych wyższych uczelniach pojawiły się nieoficjalne naciski, żeby studenci poszli na koncert, najlepiej zabierając ze sobą znajomych.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top