Data: 30 września 2022 Autor: Grzegorz Kuczyński

Rosja potwierdza swe zaangażowanie w sektor gazowy Pakistanu

Na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w uzbeckiej Samarkandzie doszło do spotkania Władimira Putina z premierem Pakistanu Shabhazem Sharifem. Obaj przywódcy wyrazili zainteresowanie kontynuacją dotychczasowej współpracy, także gospodarczej, szczególnie w sferze gazowej. Zgodnie z ustaleniami z 2019 roku Gazprom ma zainwestować łącznie w pakistański sektor gazowy 14 mld dolarów. Najwięcej, bo 10 mld w budowę morskiego gazociągu łączącego irańskie złoża z Pakistanem, 2,5 mld USD na budowę gazociągu łączącego południe i północ Pakistanu, 1,5 mld ISD na rozwój podziemnych magazynów gazu.

ŹRÓDŁO: kremlin.ru

Władimir Putin powiedział 15 września, że dostawy gazu do Pakistanu są możliwe i część infrastruktury jest już na miejscu. Prezydent Rosji i premier Shehbaz Sharif spotkali się w kuluarach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie. Było to pierwsze spotkanie Putina z nowym (zastąpił w kwietniu prorosyjskiego Imrana Khana) premierem Pakistanu. „Premier potwierdził zobowiązanie Pakistanu do ścisłej współpracy z Rosją w celu dalszego rozszerzenia i wzmocnienia współpracy między dwoma krajami we wszystkich obszarach wzajemnych korzyści, w tym bezpieczeństwa żywnościowego, handlu i inwestycji, energii, obrony i bezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie biura prasowego Sharifa. Uzgodniono zwołanie kolejnego spotkania Komisji Międzyrządowej (IGC) w Islamabadzie. Pakistan naciska na Moskwę w celu przyspieszenia realizacji projektu Pakistan Stream, znanego też jako Gazociąg Południe-Północ. Ma on być budowany we współpracy z rosyjskimi firmami, ale projekt ma duże opóźnienia. Gazociąg pierwotnie planowano uruchomić już w 2020 roku, ale potem pojawiły się problemy po stronie rosyjskiej, która musiała szukać innych udziałowców po objęciu niektórych sankcjami zachodnimi. Podczas wizyty byłego już premiera Imrana Khana w Moskwie (23-24 lutego) strony oświadczyły, że rozwiązały 90 proc. kwestii związanych z projektem. Jeszcze w 2015 roku Rosja i Pakistan uzgodniły, że zbudują rurociąg o długości 1100 km, który będzie dostarczał importowany LNG z Karaczi na wybrzeżu Morza Arabskiego do elektrowni w bogatej i uprzemysłowionej północno-wschodniej prowincji Pendżab. Warty 3 mld dolarów Pakistan Stream Gas Pipeline docelowo ma łączyć portowe Karaczi z Kasur, znajdującym się nieznacznie na południe od Lahore. Projektowana roczna przepustowość rurociągu to 12,4 mld metrów sześciennych, z możliwością zwiększenia do 16 mld. Pakistan Stream to nie jedyny rosyjski projekt gazowy w Pakistanie. W 2017 roku Gazprom podpisał z pakistańską Oil and Gas Development Company Limited (OGDCL) porozumienie o współpracy. Na jego mocy strony zgodziły się opracowywać projekty w zakresie poszukiwań i eksploatacji węglowodorów w Pakistanie i krajach trzecich jak też badać możliwości dostaw gazu do Pakistanu i innych państw regionu. W 2018 roku Pakistan i Rosja podpisały umowę ws. realizacji gazociągu morskiego łączącego złoża w Iranie z Pakistanem o wartości 10 mld dolarów. W 2019 roku podczas wizyty delegacji z udziałem przedstawicieli Gazpromu, Rosjanie obiecali zainwestować łącznie 14 mld dolarów w sektor energetyczny Pakistanu, nie tylko w morski gazociąg, ale i w podziemne magazyny gazu. Pod uwagę brana jest opcja budowy łącznika łączącego przyszły morski gazociąg z Pakistan Stream. Z tym gazociągiem ma mieć też w przyszłości połączenie gazociąg TAPI (Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top