Data: 26 sierpnia 2022 Autor: Grzegorz Kuczyński

Seria incydentów, Rosja prowokuje państwa Zachodu

W ostatnich tygodniach doszło do niespotykanie dużej liczby w krótkim czasie incydentów głównie w powietrzu ze strony Rosji. Nie tylko w Europie (region Morza Bałtyckiego), ale i na Pacyfiku. W ten sposób, mająca problemy na froncie ukraińskim Rosja próbuje prowokować kraje uważane za nieprzyjazne Moskwie. Takiej serii incydentów nie notowano od miesięcy.

ŹRÓDŁO: kremlin.ru

Rosyjskie samoloty wojskowe wleciały w strefę identyfikacji obrony powietrznej Korei Południowej. W odpowiedzi poderwano myśliwce – poinformowało 23 sierpnia kolegium szefów sztabów armii południowokoreańskiej. To nie pierwszy przypadek tego typu aktywności Rosjan na Dalekim Wschodzie, choć wcześniej alarm w Seulu czy Tokio budziły wspólne, rosyjsko-chińskie patrole. Trzy dni wcześniej, 20 sierpnia doszło do incydentu na Bałtyku. Siły zbrojne Szwecji wszczęły dochodzenie w związku z możliwym naruszeniem szwedzkich wód terytorialnych przez rosyjski statek. Do incydentu miało dojść na południe od Ystad, gdy rosyjski holownik płynący do Archangielska w pewnym momencie, zamiast kierować się do cieśnin duńskich, obrała kurs na południowe wybrzeże Szwecji. Szwecja jest o krok od członkostwa w NATO, podobnie jak sąsiednia Finlandia. 18 sierpnia resort obrony Finlandii poinformował, że dwa rosyjskie myśliwce MiG-31 mogły w rano naruszyć fińską przestrzeń powietrzną. Do zdarzenia miało dojść w pobliżu południowego wybrzeża Finlandii nad Zatoką Fińską niedaleko Porvoo, ok. 50 km od Helsinek. Tego samego dnia węgierskie myśliwce Gripen, które od początku sierpnia uczestniczą w misji NATO patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich Baltic Air Policing, przechwyciły rosyjski samolot Ił-76, lecący nad południowym Bałtykiem. W tym samym regionie doszło do przypadku naruszenia powietrznej granicy NATO. 10 sierpnia MSZ Estonii podało, że wezwało ambasadora Rosji, by wyrazić formalny protest przeciwko naruszeniu dzień wcześniej estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec. Do incydentu doszło na południowym wschodzie kraju, w pobliżu posterunku granicznego Koidula. W tych samych dniach, między 8 a 10 sierpnia, dwa rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych w pobliżu Alaski.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top