OPINIE

Data: 12 listopada 2022 Autor: Anna Radziwonka, opiekun: Kacper Gatlik

Europa podzielona przez Rosję. Czy to koniec unijnych wiz dla Rosjan?

Sprawa dotyczy wpuszczania obywateli Federacji Rosyjskiej do strefy Schengen. Czy Rosjanie powinni mieć możliwość podróżowania do krajów Unii Europejskiej? Jedne państwa są za tym, by Rosjanie mogli korzystać z przywileju wiz turystycznych i zwiedzać kraje UE, a reszta staje w opozycji do tego tematu.

ŹRÓDŁO: Wikimedia Commons

Estonia

Pierwszym z państw, które zakazało wjazdu Rosjanom na swoje terytorium, była Estonia. Od 18 sierpnia 2022r. nie zostają wpuszczani obywatele rosyjscy posiadający estońską wizę. Mogą wjechać tylko te osoby, które mogą udowodnić tam swoje zamieszkiwanie, mający w Estonii krewnych oraz te, które mają wizy z innych państw ze strefy Schengen (nad tym także pracują estońskie władze, aby rosyjskim obywatelom zakazać wjazdu do ich kraju). Premier Estonii Kaja Kallas uważa, że turystyka to jest przywilej i dlatego właśnie nie czekając na to, jakie decyzje podejmie Unia Europejska, wprowadziła te ograniczenia.

Jednak to nie koniec działań rządu tego państwa. Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje propozycje dla Unii Europejskiej, aby zawiesić wydawanie wiz obywatelom Rosji. Oczywiście i w tym przypadku są wyjątki – wizy będzie można otrzymać w przypadku humanitarnym, tak jak otrzymali je współpracownicy Aleksieja Nawalnego.

Czechy

Niedługo po tym, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, czeski rząd postanowił zaprzestać wydawania wiz obywatelom agresywnego państwa. W niedługim odstępie czasowym do tych ograniczeń dołączyła Białoruś. Czechy jako przewodniczący Radzie Europy chcą wprowadzić zakazu wydawania wiz turystycznych. Zapewniają także, że wciąż możliwe by było wydawanie wiz humanitarnych. Czeski polityk Pavel Fischer skrytykował postępowanie niektórych państw. ,,To wstydliwe, ile pieniędzy, które mogą mieć przestępcze pochodzenie, Rosjanie wydają na luksusowe towary w Berlinie i Paryżu”. Jak powiedział, wstydem jest również to, że niektóre kraje UE wciąż oferują dużym rosyjskim inwestorom możliwość uzyskania obywatelstwa lub pozwolenia na pobyt.

Finlandia

Rząd Finlandii opowiedział się również za tym, aby zmniejszyć ruch turystyczny Rosjan, w związku z tym od września ograniczy wydawanie wiz o 90%. Jednak kraj ten nie anuluje wydanych już wiz w przeciwieństwie do Estonii, gdzie zostało to wprowadzone.

Polska

Polski rząd popiera zakaz wydawania wiz dla wszystkich Rosjan, dlatego też będzie w niedalekiej przyszłości debatował nad tym. Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller „wiz turystycznych dla Rosjan nie wydajemy już od jakiegoś czasu, więc nie musimy dołączać do żadnego sojuszu w sprawie wiz turystycznych”. Pomimo tego jak informuje „Rzeczpospolita”, od 24 lutego do 9 sierpnia do Polski wjechało 61 tys. 514 obywateli Rosji. Dlatego też podjęta zostanie próba ograniczenia w jeszcze większym stopniu wydawania ich, ponieważ jak powszechnie wiadomo są jeszcze inne wizy niż turystycznie.

Holandia

Na początku kwietnia, po tym jak z holenderskiej ambasady zostało wydalonych kilku członków, Holandia postanowiła zawiesić wydawanie wiz krótkoterminowych. Aktualnie są one wydawane w wyjątkowych przypadkach. Wizy długoterminowe również nie są objęte restrykcjami.

Niemcy

Niemcy są jednym z tych państw, które są za tym, aby Rosjanie mogli przyjeżdżać do Unii Europejskiej. Sam Olaf Scholz uważa, iż wojna, która jest na Ukrainie, nie jest wojną rosyjską, a wyłącznie wojną Putina. Podkreśla on również to, że nie powinniśmy pozwolić na to, żeby wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie komplikowały wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji. Opozycja niemiecka domaga się od rządzących wprowadzenia restrykcji, natomiast nie daje to żadnych skutków.

Francja

Francja także miała tutaj swoje uwagi. Mają podobne zdanie co Niemcy. Nie są zwolennikami całkowitego zakazu wjazdu Rosjan. Uważają, że zakaz wydawania wiz nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zdanie prezydenta Ukrainy

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, tak, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów. Jak mówił w wywiadzie dla ”Washington Post”, najważniejszą sankcją jest zamknięcie granic, ponieważ Rosjanie odbierają innym ziemie”. Dodał też, że „Rosjanie powinni żyć zamknięci we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii”.

Ogólnoeuropejska decyzja

Dotychczasowe działania ogólnoeuropejskie zdecydowanie ograniczyły ruch turystyczny. Jednak on dalej jest. Podróże do Europy są możliwe między innymi przez lotniska takie jak te w Stambule czy Dubaju.

31 sierpnia 2022 r. w Pradze podczas szczytu Rady Unii Europejskiej ma być podjęta decyzja w sprawie zakazu podróży dla Rosjan. Zapewne nie będzie ona jednogłośna, wśród państw nie ma konsensusu w tej kwestii i w związku z tym najprawdopodobniej nie uda się wprowadzić kolejnego pakietu sankcji.

 

Bibliografia:

  • Jakub Lachert | wnp.pl | 24-08-2022

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/zakaz-wjazdu-dla-rosjan-podzielil-europe-niemcy-maja-tu-mocnych-sojusznikow,614729.html

  • KFM| money.pl |21.08.2022

https://www.money.pl/gospodarka/czechy-za-zakazem-wjazdu-dla-rosjan-to-wstydliwe-ile-pieniedzy-wydaja-na-luksusowe-towary-6803738475719360a.html

 

  • PAP/JL | wnp.pl | 24-08-2022

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/polski-rzad-wspiera-inicjatywy-ograniczajace-rosjanom-dostep-do-wiz-turystycznych,615121.html

 

  • Paulina Borowska | EURACTIV.pl | 16-08-2022

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna-ue/news/kanclerz-niemcy-olaf-scholz-sanna-marin-finlandia-wizy-turystyczne-schengen/

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Na współpracy energetycznej sojusz Maduro z Putinem się nie kończy. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył, że wenezuelski prezydent podpisał w maju z Rosją kontrakt zbrojeniowy na sumę 209 mln dolarów. Bolton nie przedstawił jednak żadnych szczegółów. Ambasador Rosji w Caracas, Władimir Zajemskij oświadczył, że to nieprawda. Wenezuela jest największym klientem rosyjskiej zbrojeniówki w Ameryce Łacińskiej. Suma kontraktów jest szacowana na 11 mld dolarów. Caracas zakupiło m.in. systemy rakietowej obrony powietrznej Buk-M2 i Antej-2500. Do Wenezueli trafiło też 100 tys. kałasznikowów (AK-103), myśliwce Su-30MK2, śmigłowce Mi-35M, czołgi T-72, transportery BMP-3 i BTR-80. W czerwcu szef korporacji Rostech, Siergiej Czemezow oznajmił, że Rosja kontynuuje dostawy broni do Wenezueli. Nie wykluczył, że oba kraje mogą podpisać nowe zbrojeniowe kontrakty.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top